Teksty

Różne publikacje

Góry 281. Autor P. Drożdż

          Duży napis na okładce „Festiwal w Lądku-Zdroju” nie kłamie. GÓRY, jak zawsze o tej porze roku, zapraszają na największą górską imprezę w Polsce. Jak się możecie domyślać, Ola będzie jedną z gwiazd tegorocznej edycji, na którą przyjedzie prosto z Mistrzostw Świata w Moskwie.

Czytaj więcej: Góry 281. Autor P. Drożdż

Ciuch czy szpej

           Ten dylemat jest razem ze wspinaczami „od zawsze” i trudno  określić na którą stronę szala ilościowa  w określonym czasie się przechylała.  Były okres  gdy afiszowanie się sprzętem (lina przytroczona do plecaka, czy kask transportowany „na zewnątrz) uchodziło za wiochę i było przez zdecydowaną większość środowiska piętnowane lub wyszydzane.

Czytaj więcej: Ciuch czy szpej

Automaty. Porównanie kilku przyrządów.

          Rynek wspinaczkowy jest coraz bardziej nasycony różnym przyrządami asekuracyjnym. Wśród nich wyróżnia się grupa „automatów”. Zdobywają one coraz więcej zwolenników ponieważ w dużym stopniu niwelują błędy obsługującego podnosząc bezpieczeństwo (co jest pozytywne) oraz pewność asekuranta (co jest negatywne), że przyrząd zawsze zadziała co niestety nie sprzyja rozwojowi techniki obsługi i umiejętności w czasie działania na sprzęcie półautomatycznym i nieblokującym się samoczynnie (np. wszelakie kubki asekuracyjne). Mając do dyspozycji Campa Matica, Petzla Grigir+ i Edelweissa Kinetica postanowiłem „wziąć je na warsztat”.

Czytaj więcej: Automaty. Porównanie kilku przyrządów.

Puzzle.

           Tej sekwencji ruchów nie podglądnę na youtubie i nikt mi jej nie opowie. Powód jest prozaiczny-raczej nikt tego jeszcze nie próbował… Wypatrzyłem kiedyś ten „pusty” kawałek ściany, który zapisał się w mojej pamięci. Co jakiś czas widziałem go w myślach i dojrzewałem by zainwestować w niego czas, środki, emocje, by sprawdzić czy ma to sens i czy warto…

Czytaj więcej: Puzzle.

Eksploracja

           W latach 90-tych ubiegłego stulecia  wśród dużej części wspinaczy pokutowała opinia, że Jura jest terenem wyeksplorowanym i wszystkie ciekawe skały zostały odkryte. Na całe szczęście taka ocena sytuacji okazała się totalnie mylną i po około 40-tu latach trwa okres całkiem ciekawych i licznych wspinaczkowych odkryć. Warto prześledzić  kierunki i formy eksploracji tego terenu na przestrzeni przełomu XX/XXIw i latach późniejszych. 

Czytaj więcej: Eksploracja