Uprząż Black Diamond Focus AL

            Uprząż  Black Diamond Focus AL               

  Poproszono mnie o zrecenzowanie "dupowsporka",  w którym ostatnimi czasy się wspinam. I choć nie jest moją domeną analizowanie wszelkich za i przeciw sprzętu wspinaczkowego oraz odniesień jakości do ceny, postaram się o w miarę rzetelną ocenę. 
Uprząż pojawiła się na rynku w 2007 i w założeniu przeznaczona jest do wspinania w skałach i górach przez okrągły rok. Ja kupiłem ją na wiosnę 2008r.
Przy kilkunastoprocentowym rabacie, udzielanym standardowo przez wiele sklepów ze sprzętem outdoorowym, wydałem ok. 240zł.  Za te pieniądze można było wtedy nabyć 2,5 uprzęży produkowanych w Polsce lub Czechach.
Cechę, która mnie przekonała do niej, móżna nazwać prostota i wyrafinowanie. Dwa w jednym.
Zapinanie i regulacja odbywają się klasycznie poprzez podwójne przełożenie tasiemki w klamrze. Perfekcyjny dobór tych dwóch elementów powoduje, że nie istnieje tu problem z luzowaniem się zapięcia w trakcie użytkowania, ani "siłowania’" się przy przeplataniu.
                                                
Szlufki na pasie biodrowym i udach zapobiegają powiewaniu luźnych tasiemek i zwiększają poczucie zadowolenia u wspinaczkowych estetów. Końce taśm zostały zmyślnie zaokrąglone oraz utwardzone termicznie.
Teraz to co mi się w niej podoba najbardziej – pas biodrowy i pasy udowe są wyprofilowane anatomicznie, tzn.  że z tyłu i po bokach rozszerzają się zwiększając tym samym wygodę użytkownika w trakcie lotu oraz przy wiszeniu, natomiast przechodząc ku przodowi, zwężają się – ułatwiając dopasowanie i zapięcie. 7 mm wyściółka dodatkowo zwieksza komfort, a materiał, którym obszyta jest zew. część chroni przed przemakaniem.
                                             
Uprząż poza standardowym łącznikiem z przodu, łączącym taśmę biodrową z udami, posiada wszytą z tyłu taśmę mogącą ‘robić’ za dodatkowy łącznik.  Możemy go używać do ciągnięcia transportówki, przypięcia auta lub wędki gdy zależy nam, by lina nie plątała się przed oczami.
Na koniec kilka szczegółów i dodatkowych informacji.
Model Focus AL został wyposażony w 4 szpejarki, które jak widać na zdjęciu wszyto tak aby bez obciążenia były skierowane w górę. Wykonano je z elastycznego oplotu i zabezpieczono dodatkowo osłonką z giętkiego tworzywa. Moim skromnym zdaniem ich pojemność mogłaby być nieco większa. To zastrzeżenie tyczy się jednakże tylko działalności górskiej.
Elementem bez którego dziś już chyba nie może się obejść żeden atestowany sprzęt jest mini instrukcja obsługi. W Focusie AL znajdziemy dwie takie, jedną  wszytą na wew. piance, drugą pod gumką z rzepem. Ciekawostką jest również to, że choć producent na swej stronie pisze Counrty of Origin: USA, to już na konktretnym modelu widnieje napis Made in Philiphines.
Super jest wzmocnienie i wyprofilowanie taśmy przy łączniku oraz dwa niezależne zapięcia gumek łączących uda z pasem biodrowym. Waga to 460g.
Rozmiarówka od XS do XL.
Model Focus AL, jak starałem się wykazać, to dbałość o szczegóły, co skutkuje jednocześnie funkcjonalnością i prostotą w użytkowaniu