Góry 251. Autor Ł. Ziółkowski

          W GÓRACH najważniejsze są góry. To oczywiste. Nie wydajemy jednak periodyku dla geologów, dlatego w GÓRACH równie ważni są dla nas Ludzie. Tworzą Oni historie, które chcemy poznawać i które mogą nas inspirować. W najnowszym wydaniu Magazynu GÓRY kluczem do tych historii jest zbliżający się XXI Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju, na którym pojawią się ludzie w górach wybitni, warci naprawdę bliskiego poznania. Dlatego liczymy na ciekawą interakcję pomiędzy czasopismem, a  Festiwalem, między „papierowymi sylwetkami”, a ludźmi z krwi i kości, którym niebawem będziecie mogli podać rękę albo… numer Magazynu GÓRY do wpisania autografu ;). 

Nasi tegoroczni, festiwalowi bohaterowie, których sylwetki prezentujemy w GÓRACH, to Chris Sharma, Dani Andrada, Carlos Soria, Colin Haley, Alex Txikon, Silvia Vidal i Urko Carmona. Imponująca grupa, jednak to nie wszyscy, których poznacie w najbliższym numerze.
Bogdan Jankowski w eksploracji gór wysokich odegrał rolę nie do przecenienia. W czasach, gdy przekaz informacji nie był tak łatwy jak dziś, Bogdan Jankowski zapewniał łączność między obozami a bazą i kontakt z krajem. Uwiecznił też historyczne momenty polskiego himalaizmu, jemu zawdzięczamy m.in. słynne słowa wypowiedziane przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego na szczycie Everestu podczas pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt.
Kolejną ważną dla górskiego świata postacią, która pojawia się w numerze 251, jest Władysław Cywiński. Krótki portret największego polskiego „tatrologa” w rocznicę jego tragicznej śmierci nakreślił Wojtek Szatkowski. Wśród osób mogących stanowić inspirację, w tym numerze poznacie również Szymona Nikla, górskiego biegacza, „endemitę z Beskidu”, którego historia udowadnia, że można osiągnąć satysfakcjonujące życiowe i sportowe cele, wykorzystując wyłącznie z możliwości, jakie zapewnia „mała, górska ojczyzna”.
Mamy nadzieję, że pasjonaci sprzętu nie będą zawiedzeni, bowiem przygotowaliśmy zestawienie spodni trekkingowi-wspinaczkowych oraz dość pokaźną liczbę produktów, które poddaliśmy testom.
Coś dla skałkowców? Proszę bardzo: Mateusz Haładaj kontynuując swój cykl „Top 10”, tym razem prezentuje najlepsze miejscówki wspinaczkowe na jesień i podaje optymalne patenty na restowanie podczas prowadzenia. Jest też nowa propozycja w Grecji, która ma szansę stać się popularnym, ale nie zatłoczonym jak Kalymnos, miejscem wspinaczkowym we współczesnej Helladzie.
Oczywiście w najnowszym Magazynie GÓRY znajdziecie o wiele więcej – jak choćby stałe felietony, porady treningowe i rehabilitacyjne, czy galerię rysunku satyrycznego – jednak żeby o wszystkim przekonać się osobiście, nie pozostaje wam nic innego, jak sięgnąć po numer 251. Pierwszy z kolejnej ćwierci tysiąca ;).


Redakcja magazynu Góry


W numerze:
TEMAT NUMERU: FESTIWAL GÓRSKI W LĄDKU
 .10 /  Renata Wcisło
(PRZY)LĄDEK GÓRSKIEJ MOCY SYLWETKI
.14 /  Monika Młodecka
CHRIS SHARMA – W TRYBIE ZEN
.22 /  Mateusz Haładaj
DANI ANDRADA – KRÓL MOTYWACJI
.28 /  Dominik Szczepański
ALEX TXIKON – Z DALA OD ZGIEŁKU
.34 /  Łukasz Ziółkowski
CARLOS SORIA – STARY CZŁOWIEK I MOŻE
.40 /  Katarzyna Okuszko
SÍLVIA VIDAL – LA MACHA
.44 /  Damian Granowski
COLIN HALEY – DŁUGODYSTANSOWIEC
.48 /  Piotr Drożdż
URKO CARMONA – IKONA PARAWSPINANIA
WIELKIE GRANIE TATR

.52 /  Andrzej Marcisz
MUREM POŚREDNIEJ GRANI. CZ. 3. OD ŻÓŁTEJ ŁAWKI DO POŚREDNIEJ GRANI
.62 /  Maciek Szopa
DOLOMITY. ŚLADAMI WALK I WOJNY ŚWIATOWEJ
WSPOMNIENIE
.66 /  Wojtek Szatkowski
WŁADYSŁAW CYWIŃSKI: TATRY SĄ NAJWAŻNIEJSZE
WYWIAD
.70  Rozmawiał /  Andrzej Mirek
BOGDAN JANKOWSKI: ŻEBY CAŁKA WYPADŁA JAK NAJWIĘKSZA
WSPINANIE
.82 /  Mateusz Haładaj
10 NAJLEPSZYCH REJONÓW NA JESIEŃ
.94 / Angela Eiter
KYPARISSI – GRECKI TUFORAJ
SPRZĘT
.100 / Piotr Gruszkowski
SPODNIE TREKKINGOWO-WSPINACZKOWE
BIEGI GÓRSKIE
.106 Rozmawiał / Piotr Gruszkowski
SZYMON NIKIEL – ENDEMITA Z BESKIDU
.112 / Olga Łyjak
SIŁA BIEGOWA
FIZJOTERAPIA
.116 / Beata i Łukasz Kaczmarek
RĘKA
PORADY
.120 / Mateusz Haładaj
POZYCJE ODPOCZYNKOWE WE WSPINANIU
FELIETON
.124 / Bogusław Kowalski
PAMIĘĆ ZBIOROWA
.126 / Zofia A. Reych
GDZIE SĄ KOBIETY?
.128 /
BIBLIOTECZKA G.R
SPRZĘT
.131 / Redakcja
TESTY
.138
PORADY ZAKUPOWE
RYSUNEK SATRYCZNY
.140 / Piotr Poloczek