Publikacje


Góry 265. Autor P. Gruszkowski

           Ulegając mainstreamowym trendom, ostatni w roku numer GÓR w sporej części poświęcamy podsumowaniom, oczywiście wspinaczkowego sezonu. Bo jakże to kończyć rozliczeniowy okres bez podkreślenia go grubą krechą? Destrukcyjne prawo nietrwałości sprawia, że aby nie wszystek umrzeć, potrzebny jest rzetelny, doroczny remanent. Coś, co pozwoli zapisać kolejną kartę w annałach historii lub wręcz przeciwnie, rozbłysnąć w mediach społecznościowych. :-) Jednak obiektywny bilans to ryzykowne przedsięwzięcie, bowiem ciężko w buchalteryjny sposób zestawić emocje górskiego solisty, adrenalinę zawodnika biegającego na czas po ściance oraz transcendentalną więź hakomistrza ze skałą. Na pewno nie porównamy cyfr i nie uzyskamy łatwej odpowiedzi na pytanie, co trudniejsze, a co bardziej honorne. Lepiej więc odpuścić nieznośną potrzebę wartościowania osiągnięć i skupić się na stojących za nimi historiach. A te są niezwykłe: ukoronowana przejściem nowej drogi wyprawa na Grenlandię, powtórzenie trudnej, sportowej linii w alpejskim granicie, czołowe lokaty polskich zawodniczek na Mistrzostwach Świata i przygody związane z przejściami na żywca dróg w Tatrach. Czytając o tych ostatnich, warto pamiętać, że nie byłoby emocjonującego opowiadania, gdyby nie jego szczęśliwy finał… W tym wypadku puenta ma życiowe znaczenie, więc bez odpowiednich predyspozycji nie warto pisać jej samemu.

Czytaj więcej: Góry 265. Autor P. Gruszkowski

Moravské Skály I - Východni Morava. Lezecký průvodce. Vladimil Skýpala i Vladimil Wolf

           Autorzy przewodników wspinaczkowych po Morawach w osobach Vladimira Skýpala i Vladimira Wolfa powoli dawkują emocje i na najnowszą edycję „Morawskich Skał” kazali czekać tradycyjnie całe  8 lat (poprzednie wydani miały miejsce w 2002 i 2010 roku). Tym razem postanowili dokonać radykalnej zmiany i zamiast jednego grubego tomu po „społecznych konsultacjach” podzielili opisywany teren na trzy całkiem poręczne książeczki. Po podjęciu takiej decyzji stało się jasnym, że trylogia będzie droższa niż całość  w jednym woluminie ale ten podział ma na celu podniesienie walorów użytkowych i możliwość wyboru przy zakupie (przecież nie wszyscy są zainteresowani rejonem całych Moraw). 

Czytaj więcej: Moravské Skály I - Východni Morava. Lezecký průvodce. Vladimil Skýpala i Vladimil Wolf

Góry 263. Autor P. Drożdż

Gdy zaczynałem się wspinać w połowie lat 90., polskie czasopisma górskie prezentowały się na tle zachodnich, niczym – cytując klasyka – „źle sklecony szalet na tle wieżowców Manhattanu”. Nic więc dziwnego, że każdy numer zaprenumerowanego „Climbinga” przychodzący do Zakładu Alpinizmu krakowskiego AWF-u, w którym później pracowałem, był wielkim świętem. Na lekturę brytyjskich „High” i „On The Edge” udawałem się do nieistniejącego już Empiku przy Rynku Głównym. Wielkie wrażenie robiły na mnie także przeglądane okazjonalnie numery francuskiego „Verticala”. Dystans poziomu edytorskiego pomiędzy polską i zagraniczną prasą zaczął się zmniejszać z początkiem XXI wieku, kiedy redaktorem GÓR ponownie został Krzysiek Baran. Gdy pod koniec 2002 roku przejąłem po nim stery, moją ambicją było doszlusowanie do światowej czołówki. Dowodem na to, że po kilku latach udało się osiągnąć ten cel, były liczne opinie czołowych alpinistów i wspinaczy, którzy od połowy ubiegłego dziesięciolecia wielokrotnie chwalili nas jako jeden z najlepszych magazynów na świecie. Dziś, gdy nie istnieje już ani „High”, ani „On the Edge”, ani nawet powstały z ich połączenia „Climb”, z naszą objętością i jakością jesteśmy uważani za fenomen.   

Czytaj więcej: Góry 263. Autor P. Drożdż

Góry 264. Autor P. Gruszkowski

          Narciarski trawers Alp, piesze przejście Lofotów, skiturowa odyseja 100 szczytów… Brzmi ambitnie, nawet ekscytująco, ale z tej perspektywy zimy nie są już takie jak dawniej. Nawet nie chodzi o globalne ocieplenie, dręczy mnie bardziej przyziemna refleksja: coraz trudniej z czystym sumieniem przesiedzieć najchłodniejszą część roku w fotelu, z kotem na kolanach ;). Gorączka odkrywania, zdobywania i bycia pierwszym na swoim podwórku to coraz bardziej zaraźliwa przypadłość. Nie pomoże na nią tradycyjny zestaw lekarstw i soków – trzeba wziąć się w garść i rozejrzeć za godnymi naszego mistrzostwa celami. Pytanie tylko, czy takie jeszcze się ostały? Pełen mieszanych uczuć odpowiem, że (niestety dla leniuchów) tak! W poszukiwaniu inspiracji możemy uważnie rozejrzeć się po świecie, ale znacznie łatwiej będzie przeczytać nowy numer GÓR.

Czytaj więcej: Góry 264. Autor P. Gruszkowski

Jura Poudniowa. wyd.3. Grzegorz Rettinger

          Już od kilkunastu dni można zakupić trzecie wydanie „Jury Południowej” Grzegorza Rettingera. Obejmuje on praktycznie  wszystkie rejonu znajdujące się w Krakowie oraz jego szerokiej okolicy. Wszystko to zawiera się w ilości blisko 4 tysięcy dróg. 

Czytaj więcej: Jura Poudniowa. wyd.3. Grzegorz Rettinger