Publikacje


Jura Północna.G. Rettinger

          Upłynęły 3 lata od wydania poprzedniej edycji Jury Północnej. Grzegorz Rettiner trzymając rękę na wspinaczkowym pulsie wydarzeń opracował kolejną wersję "Jury Północnej" zamieszczając w niej całą masę uaktualnień i weryfikacji. W porównaniu do poprzedniego wydania pojawiło się 600 nowych dróg i projektów co daje 4100 znajdujących się w opisywanym rejonie. Jeżeli do tego dołączy się wiele nowych skał to faktycznie jest co czytać by móc później udać się w teren na konfrontację z nieznanym.

Czytaj więcej: Jura Północna.G. Rettinger

Góry 272. Autor P. Drożdż

40 lat minęło jak jeden dzień” – mogą zapewne zaśpiewać bohaterowie pierwszego wejścia na Everest w sezonie zimowym. Rzeczywiście, trudno uwierzyć, że już cztery dekady minęły od tego bezprecedensowego sukcesu polskiego himalaizmu, który zapoczątkował nową erę w eksploracji ośmiotysięczników. Jako że Krzysztof Wielicki opowiedział już na łamach Magazynu i wydawanych przez nas książek niemal wszystko, oddaliśmy głos drugiemu zdobywcy szczytu, Leszkowi Cichemu, a także innym znanym himalaistom, którzy weszli w skład ekspedycji Zawady: Ryszardowi Gajewskiemu, Alkowi Lwowowi i Maćkowi Pawlikowskiemu. Na kanwie ich wypowiedzi oraz dostępnej literatury powstał bardzo wciągający tekst, którego autorką jest nowa ważna osoba w naszej redakcji, Dorota Rakowicz – z radością witam w GÓR-skim zespole.

Czytaj więcej: Góry 272. Autor P. Drożdż

Polska Zachodnia Pawła Haciskiego

Po długich pracach pojawił się przewodnik autorstwa Pawła Haciskiego opisujący kompleksowo klasyczne wspinania w liną w Sudetach. Jest tego sporo.

Czytaj więcej: Polska Zachodnia Pawła Haciskiego

Góry 271. Autor Piotr Gruszkowski

     Podsumowanie wspinaczkowego sezonu to tradycyjnie już temat przewodni ostatniego w roku numeru GÓR. Jednak przedstawiając ważniejsze dokonania – mam świadomość, że nie wszystkie – nie chcieliśmy tworzyć kroniki suchych sprawozdań skupionych na cyfrach, trudnościach i przebiegach dróg. Owszem, to również istotne, lecz dla nas, i z pewnością dla sporej części Czytelników, o wiele bardziej interesujące okażą się historie związane z realizacją tych wyzwań. Jak bowiem wiadomo, nie cel bywa wartością – jest nim zazwyczaj droga do niego prowadząca. Prawdziwym źródłem inspiracji dla zauroczonych górami marzycieli jest ścieżka wiodąca na szczyty, rzeczywiste lub symboliczne. Dlatego w opowieściach naszych autorów odnajdziecie przeżycia i emocje, które stanowią rzeczywisty sens prezentowanych dokonań.

Czytaj więcej: Góry 271. Autor Piotr Gruszkowski

Góry 270. Autor P. Gruszkowski

          W poszukiwaniu przygód niczym z pożółkłych książek Jacka Londona i surowej, nadal dzikiej przyrody, w zimowym numerze GÓR obieramy kierunek na Gwiazdę Polarną. Nie może więc braknąć zakładania śladów w bezkresnych śniegach, wędrówki przez lodowce, wspinania się w arktycznej burzy… Ale też przemierzania na skiturach bezludnych zakątków ukrytych gdzieś w polskich górach. Wciąż są takie! Wprawdzie nie mogą się równać z mroźnymi terytoriami dalekiej północy lub jeszcze dalszego południa, lecz stanowią perełki, którymi prawdopodobnie niedługo będziemy już się cieszyć. Zresztą nawet w polarnych rejonach świata „natura kiedyś zginie pod naszym butem” – jak smutno skonstatował Michał Kiełbasiński, który zimą samotnie przebiegł 1000 mil szlakiem gorączki złota na Jukonie.

Czytaj więcej: Góry 270. Autor P. Gruszkowski