Publikacje


Góry 275. P. Drożdż

          Odkąd Festiwal Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju stał się bezdyskusyjnym wydarzeniem numer 1 wśród imprez górskich w Polsce, zaczęliśmy publikować Numer Lądecki. Tak bowiem określamy doroczne, powakacyjne wydanie GÓR, nawiązujące zawartością do programu festiwalu, w którym zawsze znajduje się miejsce dla najważniejszych wydarzeń i rocznic w naszym górskim światku, a ostatnimi laty – dzięki Złotym Czekanom – także dla największych osiągnięć w światowym alpinizmie. Dzięki temu Magazyn, który trzymacie w rękach, zazwyczaj jest interesujący nie tylko dla lądeckich widzów, ale dla każdego miłośnika sportów wspinaczkowych i outdoorowych. Liczę, że nie inaczej będzie tym razem.

Czytaj więcej: Góry 275. P. Drożdż

Góry 274. Autor P. Drożdż

          Jeśli czytacie te słowa, zapewne już wiecie, że zdjęcie okładkowe w tym numerze pachnie nagrzanym tatrzańskim granitem. Zależało nam, aby właśnie takie było – zrobione w środku lata, gdzieś na przepaścistej grani, z dużą ilością „powietrza” i rozległym widokiem na Podtatrze. Dodaliśmy do tego prawdziwego człowieka gór, bo takim niewątpliwie jest sportretowany Ryszard Pawłowski, dzięki czemu chyba udało nam się wyprodukować archetypiczny taternicki obrazek. O kulisach sesji, która bynajmniej nie była przypadkowa, przeczytacie wewnątrz Magazynu oraz w naszych mediach społecznościowych.

Czytaj więcej: Góry 274. Autor P. Drożdż

Jura Południowa. Grzegorz Rettinger

Kolejne wydanie przewodnika po Jurze Południowej nadal zaskakuje nowościami w zakresie skał i dróg.  W tej edycji autor opisał 4674 dróg (z czego 400 nowych), 200 projektów (co dobrze rokuje na przyszłość).

Czytaj więcej: Jura Południowa. Grzegorz Rettinger

Góry 273. Piotr Drożdż

          Życie bywa nieprzewidywalne – to wiedziałem od dawna. Ale że aż tak? Gdy kończyłem wstępniaka w pierwszym numerze i życzyłem wszystkim dobrego górskiego roku, nie przypuszczałem, iż kolejne słowo wstępne będę pisał już w zupełnie innej rzeczywistości. I że rok 2020 okaże się tak bardzo odmienny od poprzednich, i to w każdej sferze – nie tylko tej związanej z aktywnością w wertykalnym świecie.

Czytaj więcej: Góry 273. Piotr Drożdż

Jura Północna.G. Rettinger

          Upłynęły 3 lata od wydania poprzedniej edycji Jury Północnej. Grzegorz Rettiner trzymając rękę na wspinaczkowym pulsie wydarzeń opracował kolejną wersję "Jury Północnej" zamieszczając w niej całą masę uaktualnień i weryfikacji. W porównaniu do poprzedniego wydania pojawiło się 600 nowych dróg i projektów co daje 4100 znajdujących się w opisywanym rejonie. Jeżeli do tego dołączy się wiele nowych skał to faktycznie jest co czytać by móc później udać się w teren na konfrontację z nieznanym.

Czytaj więcej: Jura Północna.G. Rettinger