Publikacje


Góry 269. Autor P. Drożdż

          Pisząc rok temu słowo wstępne do katalogu festiwalu w Lądku-Zdroju, prognozowałem, że dzięki Złotym Czekanom o tym wydarzeniu usłyszy cały górski świat. Dokładnie tak się stało. O wielkiej imprezie w małym polskim miasteczku mówiły najważniejsze serwisy internetowe: rockandice.com i planetmountain.com. Pojawiły się też duże materiały w górskich czasopismach, na przykład hiszpańskim „Desnivelu”.

Czytaj więcej: Góry 269. Autor P. Drożdż

Góry 268. Autor P. Gruszkowski

          Lodowy Szczyt, Rysy i Krywań. Charakterystyczne punkty w zębatej linii horyzontu. Od zawsze przyciągały wzrok, skupiały uwagę, nierzadko rozpalały marzenia. Nic dziwnego, że wiąże się z nimi wiele wyjątkowych historii. Ale czy więcej i czy bardziej niezwykłych niż w przypadku innych tatrzańskich szczytów? Chyba nie sposób tego stwierdzić, bowiem w Tatrach – w tym panteonie górskich bóstw – znajdziemy przecież wiele wyniosłych wspaniałości. Jest jednak coś, co wyróżnia bohaterów tego numeru GÓR. Co sprawia, że szczyt może stać się narodowym symbolem, marzeniem i celem dla dziesiątek tysięcy turystów lub obsesją dręczącą niedoszłych zdobywców. Trudno to precyzyjnie zdefiniować...

Czytaj więcej: Góry 268. Autor P. Gruszkowski

Góry 267. Autor P. Drożdż

         W świecie muzyki popularnej oraz sportów boiskowo-stadionowych wielką popularność zyskuje zwykle kilka czy kilkanaście nazwisk, a wielu innych utalentowanych wykonawców i zawodników znajduje się w ich cieniu. Dzisiejsza szalona rzeczywistość, choć jest pozornie bardziej – dzięki mediom społecznościowym i Internetowi – demokratyczna, jakby pogłębia te dysproporcje.

Czytaj więcej: Góry 267. Autor P. Drożdż

Beskidy Zachodnie i Pogórze. Grzegorza Rettingera

           Czekając na przesyłkę z przewodnikiem autorstwa Grześka Rettingera zastanawiałem się jaki on właściwie będzie. Instynkt podpowiadał że to  z „Jurami” może mieć mało wspólnego. Po paru dniach oczekiwania wyjąłem przesyłkę ze skrzynki na pocztę i  namacałem w kopercie grubą książkę w typowym dla ostatnio wydawanych przewodników o której jeszcze nic nie wiedziałem (oprócz tematyki, zakresu opisywanego terenu i grubości).

Czytaj więcej: Beskidy Zachodnie i Pogórze. Grzegorza Rettingera

Góry 266. Autor P. Gruszkowski

          Czy góry są synonimem wolności? Przyznacie, że trudno o banalniejsze zagajenie. Bez porównania bardziej istotne wydaje się pytanie, co sprawia, że tego rodzaju określenia traktujemy raczej jak wyświechtany frazes, a nie realną wartość. Czy mniej lub bardziej świadomie zakładamy, że to tylko mrzonki, a marzenia pięknoduchów bezlitośnie weryfikuje rzeczywistość? A może sami tworzymy tę rzeczywistość, wprowadzając w górską przestrzeń pętające nas wzorce?

Czytaj więcej: Góry 266. Autor P. Gruszkowski