Publikacje


Góry 285. Autor P. Gruszkowski

          Wśród wielu wyjątkowych rzeczy góry oferują nam również to, co niełatwo dostrzec, ale czego trudno nie docenić: szansę na zdystansowanie się od problemów codzienności. Dzięki pofałdowanej formie terenu zyskujemy odpowiednią perspektywę. Niezbędną, by rzeczy ważne odróżnić od tych, które takimi tylko się zdają. Być może właśnie to stanowiło zawsze jeden z powodów, dla którego eremici wszelkich wyznań zaszywali się w wysoko położonych samotniach. Ale taka ucieczka przed realiami życia nie rozwiązuje już wyzwań współczesności. 

Czytaj więcej: Góry 285. Autor P. Gruszkowski

Góry 284.P. Gruszkowski

           Najpierw trzęsienie ziemi, a potem rosnące napięcie… Tak, to znany sposób na filmowy sukces słynnego mistrza suspensu, szkopuł jednak w tym, że nie przyglądamy się intrydze dreszczowca. A właśnie mijają dwa lata od momentu, gdy nasz świat mocno się zmienił – delikatnie rzecz ujmując. I, jak u Hitchcocka, na tym nie koniec. Wydarzenia ostro przyspieszają, a nam, jak widzom w kinie, pozostaje próba nadążania za akcją. Nie wszystkim się to udaje…

Czytaj więcej: Góry 284.P. Gruszkowski

Góry 283. Autor P. Drożdż

          No i stało się! Doczekaliśmy się 30 urodzin GÓR! Odruchowo – nawiązując do popularnej piosenki oraz wiecznej refleksji o szybko mijającym czasie – chciałem napisać, że te trzy dekady minęły jak jeden dzień. Uświadomiłem sobie jednak, że byłoby to stwierdzenie chybione. Choć faktycznie trudno mi uwierzyć, że sam pracuję w GÓRACH już 20 lat, to jednak bagaż emocji, doświadczeń i przygód (tych podczas „biurkowej” pracy nad czasopismem i tych w trakcie wyjazdów służbowych), jest tak wielki, że refren tytułowego kawałka z Czterdziestolatka jakoś tu nie pasuje. Tworzenie naszego Magazynu na przestrzeni tych 30 lat dla wielu osób było stylem życia. Bo takie wydawnictwo zawsze rodzi się z pasji – nie da się go robić na pół gwizdka i w gruncie rzeczy przez 365 dni roku jest się w pracy.

Czytaj więcej: Góry 283. Autor P. Drożdż

Jura Północna 2022.Grzegorz Rettinger

           Od czasu poprzedniego wydania dużo się na Jurze Północnej wydarzyło. Pojawiły się nowe drogi, przygotowano do wspinania nowe skały, w wielu miejscach odnowiono i poprawiono asekurację. Wszystko to opisane jest w nowej wersji przewodnika. Około 500 nowych dróg plus oczywiście "stare" na prawie 450 stronach ;-)

Czytaj więcej: Jura Północna 2022.Grzegorz Rettinger

Rock&Bullshit. Autor.T, Ręgwelski

„Rock&Bullshit” – pisemko środowiska wrocławskiego.

2001 Wrocław, dodatek-wkładka do pisma „Góry i Alpinizm”, ukazały się 3 numery.

Bez okładki, drukowany, A-4, 4 str.

Red. Michał Wiśniewski.

Czytaj więcej: Rock&Bullshit. Autor.T, Ręgwelski