Publikacje


Góry 273. Piotr Drożdż

          Życie bywa nieprzewidywalne – to wiedziałem od dawna. Ale że aż tak? Gdy kończyłem wstępniaka w pierwszym numerze i życzyłem wszystkim dobrego górskiego roku, nie przypuszczałem, iż kolejne słowo wstępne będę pisał już w zupełnie innej rzeczywistości. I że rok 2020 okaże się tak bardzo odmienny od poprzednich, i to w każdej sferze – nie tylko tej związanej z aktywnością w wertykalnym świecie.

Czytaj więcej: Góry 273. Piotr Drożdż

Jura Południowa. Grzegorz Rettinger

Kolejne wydanie przewodnika po Jurze Południowej nadal zaskakuje nowościami w zakresie skał i dróg.  W tej edycji autor opisał 4674 dróg (z czego 400 nowych), 200 projektów (co dobrze rokuje na przyszłość).

Czytaj więcej: Jura Południowa. Grzegorz Rettinger

Góry 272. Autor P. Drożdż

40 lat minęło jak jeden dzień” – mogą zapewne zaśpiewać bohaterowie pierwszego wejścia na Everest w sezonie zimowym. Rzeczywiście, trudno uwierzyć, że już cztery dekady minęły od tego bezprecedensowego sukcesu polskiego himalaizmu, który zapoczątkował nową erę w eksploracji ośmiotysięczników. Jako że Krzysztof Wielicki opowiedział już na łamach Magazynu i wydawanych przez nas książek niemal wszystko, oddaliśmy głos drugiemu zdobywcy szczytu, Leszkowi Cichemu, a także innym znanym himalaistom, którzy weszli w skład ekspedycji Zawady: Ryszardowi Gajewskiemu, Alkowi Lwowowi i Maćkowi Pawlikowskiemu. Na kanwie ich wypowiedzi oraz dostępnej literatury powstał bardzo wciągający tekst, którego autorką jest nowa ważna osoba w naszej redakcji, Dorota Rakowicz – z radością witam w GÓR-skim zespole.

Czytaj więcej: Góry 272. Autor P. Drożdż

Jura Północna.G. Rettinger

          Upłynęły 3 lata od wydania poprzedniej edycji Jury Północnej. Grzegorz Rettiner trzymając rękę na wspinaczkowym pulsie wydarzeń opracował kolejną wersję "Jury Północnej" zamieszczając w niej całą masę uaktualnień i weryfikacji. W porównaniu do poprzedniego wydania pojawiło się 600 nowych dróg i projektów co daje 4100 znajdujących się w opisywanym rejonie. Jeżeli do tego dołączy się wiele nowych skał to faktycznie jest co czytać by móc później udać się w teren na konfrontację z nieznanym.

Czytaj więcej: Jura Północna.G. Rettinger

Góry 271. Autor Piotr Gruszkowski

     Podsumowanie wspinaczkowego sezonu to tradycyjnie już temat przewodni ostatniego w roku numeru GÓR. Jednak przedstawiając ważniejsze dokonania – mam świadomość, że nie wszystkie – nie chcieliśmy tworzyć kroniki suchych sprawozdań skupionych na cyfrach, trudnościach i przebiegach dróg. Owszem, to również istotne, lecz dla nas, i z pewnością dla sporej części Czytelników, o wiele bardziej interesujące okażą się historie związane z realizacją tych wyzwań. Jak bowiem wiadomo, nie cel bywa wartością – jest nim zazwyczaj droga do niego prowadząca. Prawdziwym źródłem inspiracji dla zauroczonych górami marzycieli jest ścieżka wiodąca na szczyty, rzeczywiste lub symboliczne. Dlatego w opowieściach naszych autorów odnajdziecie przeżycia i emocje, które stanowią rzeczywisty sens prezentowanych dokonań.

Czytaj więcej: Góry 271. Autor Piotr Gruszkowski