Góry 283. Autor P. Drożdż

          No i stało się! Doczekaliśmy się 30 urodzin GÓR! Odruchowo – nawiązując do popularnej piosenki oraz wiecznej refleksji o szybko mijającym czasie – chciałem napisać, że te trzy dekady minęły jak jeden dzień. Uświadomiłem sobie jednak, że byłoby to stwierdzenie chybione. Choć faktycznie trudno mi uwierzyć, że sam pracuję w GÓRACH już 20 lat, to jednak bagaż emocji, doświadczeń i przygód (tych podczas „biurkowej” pracy nad czasopismem i tych w trakcie wyjazdów służbowych), jest tak wielki, że refren tytułowego kawałka z Czterdziestolatka jakoś tu nie pasuje. Tworzenie naszego Magazynu na przestrzeni tych 30 lat dla wielu osób było stylem życia. Bo takie wydawnictwo zawsze rodzi się z pasji – nie da się go robić na pół gwizdka i w gruncie rzeczy przez 365 dni roku jest się w pracy.

 

Pomysłodawcą i pierwszym GÓRalem na pełny etat był Krzysztof Baran, który w 1991 roku postanowił, że zasłużony dla środowiska „Taterniczek” przeistoczy się w nowocześniejszy format. Dziesięć lat później, na początku nowego milenium, Krzysiek wrócił do dowodzenia i czynnego redagowania tytułu po dłuższej przerwie. Któregoś dnia we wrześniu 2001 roku pojawiłem się w redakcji, jeszcze na ulicy Librowszczyzny, z pokaźną teczką materiałów pod pachą. Okazała się ona interesująca i już kilka miesięcy później zostałem zastępcą redaktora naczelnego, a po roku przejąłem schedę po „ojcu założycielu”.

Przygotowywanie branżowego czasopisma zawsze wymaga działania zespołowego, ale zwykle jedna osoba w jakiś sposób nadaje mu ton. Z autopsji wiem, że trudno utrzymać taki ciężar na barkach dłużej niż 10 lat i po tym czasie potrzebna jest „nowa krew”. Osobami, które przyszły z odsieczą, w latach 2011–15 był Łukasz Ziółkowski, a od 2015 roku do dzisiaj – Piotr Gruszkowski, nieocenieni sekretarze redakcji. GÓRY nie miałyby szans na przetrwanie i rozwój, gdyby nie biznesowe dyrygowanie projektem przez Marka Obarę (a wcześniej także Jacka Tokarskiego). Naturalnie osób zasłużonych – w przeszłości i tych, które dzisiaj decydują o kształcie GÓR – jest znacznie więcej, ale nie ma szans na wymienienie ich w krótkim słowie wstępnym.

 Nadarzy się jeszcze niejedna okazja, aby wracać do naszej historii i pokłonić się lub oddać głos ludziom, którzy współtworzą świat GÓR. Otóż od tego numeru przez cały rok 2022 będziemy obchodzić naszą rocznicę – więcej szczegółów zdradzamy na pierwszych stronach. Na youtube’owym kanale GÓRY TV zaprezentujemy specjalną serię wywiadów i materiałów związanych z tym jubileuszem. Oczywiście nie pominiemy obserwatorów w mediach społecznościowych.

 A ten rok kończymy podobnie jak wiele poprzednich: podsumowując najciekawsze wydarzenia mijających sezonów. Nie zabraknie więc zjazdu Anny Tybor z Manaslu, świetnych przejść w ramach projektu Polski Himalaizm Sportowy, sukcesów czasówkowiczów oraz wielu innych ciekawych i inspirujących materiałów.

 Liczymy, że kolejne lata dostarczą nam równie dużych emocji. W końcu życie człowieka gór zaczyna się po trzydziestce, czterdziestce, pięćdziesiątce, sześćdziesiątce… Bo z każdego szczytu widać przecież kolejne – tak samo warte zdobycia.

                                                                                                                                                           Piotr Drożdż

                                                                                                                                                           redaktor naczelny

 

JUBILEUSZ

 

.10 / Redakcja

30 lat MAGAZYNU GÓRY

 

 

 

PODSUMOWANIE

 

.12 /Andrzej Mirek

WSPINACZKOWE PODSUMOWANIE ROKU

 

 

.14 / Rozmawiał / Andrzej Mirek

ANNA TYBOR – NA NARTACH Z MANASLU

 

 

.20 / Rozmawiał / Andrzej Mirek

WADIM JABŁOŃSKI – ZMIANA PRIORYTETÓW

 

 

.24 / Rozmawiał / Andrzej Mirek

IZA CZAPLICKA – PERU

 

 

.28 / Rozmawiał / Andrzej Mirek

NATALIA KAŁUCKA – NIEOCZEKIWANY EFEKT URODZAJU

 

 

.32 / Piotr Drożdż

LES PIOLETS D’OR – EDYCJA ZWIASTUJĄCA ZMIANY

 

 

.36 / Piotr Drożdż

ROCK MASTER PO PRZERWIE

 

 

Z ARCHIWUM MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

 

.40 / Wojtek Szatkowski

KLIMAT TAMTYCH ZIM

 

 

SKITURING

 

.42 / Piotr Kaleta

SANKT ANTÖNIEN – MAŁY SKITUROWY RAJ

 

 

.48 / Gilberto Merlante

RADY NA DOBRY POCZĄTEK

 

 

BIEGANIE

 

.52 / Aleksandra Bazułka

ZIMOWE BIEGANIE? TAK, ALE NA NARTACH!

 

 

WYZWANIA

 

.58 / Rafał Kot

WSZYSTKO ZA GSB

 

 

SPRZĘT

 

.64 / Redakcja

RAKI DO TURYSTYKI GÓRSKIEJ

 

 

ALPY

 

.68 / Bartosz Wrześniewski

ALPEJSKI TRYPTYK NA WŁASNYCH ZASADACH

 

 

WYZWANIA

 

.76 / Rozmawiał / Piotr Gruszkowski

DOROTA SZPARAGA – 2650 KILOMETRÓW SAMOTNIE PRZEZ ALPY

 

 

TREKKING

 

.84 / Katarzyna Nizinkiewicz

GÓRZYSTY EL HIERRO

 

 

.92 / Ewa Kolbusz

GÓRY PRZEKLĘTE – ALBANIA

 

 

.100 / Rafał Król

WJOSA – OSTATNIA DZIKA GÓRSKA RZEKA EUROPY

 

 

WSPINANIE

 

.108 / Marianna Tarczyńska

EKWADORSKIE BAZALTY

 

 

LUDZIE

 

.114 / Rozmawiał / Andrzej Mirek

RACHELA BERKOWSKA – BOHATEROWIE, EGOIŚCI CZY SZALEŃCY?

 

 

.118 / Redakcja

JÓZEF NYKA. LEGENDA

 

 

POLSKIE MARKI

 

.122 / Rozmawiał / Andrzej Mirek

 

ALPINUS. REAKTYWACJA