Góry 278. Autor P. Drożdż

          Po doświadczeniach pierwszej zimowej wyprawy na K2 z sezonu 1987/88 zapanowała opinia, że zdobycie drugiego szczytu świata o tej porze roku jest celem XXI wieku. Gdy wiele lat później zapytałem Krzysztofa Wielickiego, jakie wyciągnęli wtedy wnioski, odpowiedział: „Podstawowy był taki, że z K2 nie ma żartów... Przez wiele lat nie miałem ochoty wracać tam w okresie zimowym”. I rzeczywiście, sporo lodu przetoczył lodowiec Baltoro, nim wyprawa prowadzona przez Krzysztofa wróciła spod K2 na tarczy w marcu 2003 roku. Były to czasy moich początków w GÓRACH i świetnie pamiętam, jak relacjonowaliśmy tę ekspedycję znakomitym piórem nieodżałowanego Piotrka Morawskiego. Nie przypuszczałbym wówczas, że o pierwszym wejściu napiszemy dopiero dwie dekady później. 

 

A czy spodziewałbym się, że nie będzie to wejście polskie? Napiszę szczerze: gdy kilka lat temu powstało hasło „K2 dla Polaków”, wewnętrzny głos szeptał mi, że jest to świetny sposób, aby... zapeszyć. Teraz już wiemy, że ostatni akcent w zimowej eksploracji ośmiotysięczników należał do Nepalczyków. Temu historycznemu wydarzeniu poświęcamy sporą część numeru. 

Przeprowadziliśmy wywiady z dwójką Polaków, obecną w grudniu 2020 roku pod K2. Magda Gorzkowska, której udział wyprawie spotkał się ze sporym, także negatywnym odzewem, odpowiedziała nam na wiele, również tych trudniejszych pytań. Rozmawialiśmy też z Waldemarem Kowalewskim, który niestety – z przyczyn losowych – szybko musiał opuścić bazę. Nie ograniczyliśmy się oczywiście do polskich himalaistów – nieoceniona Monika Witkowska przepytała Chhanga Dawę Sherpę, który kierował wyprawą agencji Seven Summit Treks i koordynował udany atak szczytowy.

Niestety, sezon 2020/21 na K2 to nie tylko triumf, ale także tragedie. Spod Czogori nie wróciło aż pięciu himalaistów – w numerze przedstawiamy ich sylwetki. Przypominamy także historię trzech polskich wypraw oraz rozmawiamy o zimowej eksploracji z kilkoma znakomitymi polskimi himalaistami: Anną Czerwińską, Ryszardem Gajewskim, Alkiem Lwowem i Krzysztofem Wielickim. 

Andrzej Zawada mówił, że przy K2 Mount Everest jest bałuchą. Mimo to Dach Świata zawsze będzie łakomym kąskiem w himalajskim menu, więc praktyczne wskazówki Tomka Kobielskiego o zorganizowaniu wyprawy na Czomolungmę od strony nepalskiej z pewnością zainteresują wielu naszych czytelników. Tematykę gór najwyższych reprezentuje też arcyciekawy wywiad z Krystyną Palmowską, która opowiada o złotej erze polskich kobiecych wypraw, swojej górskiej filozofii i świetnej książce „Zaklętym w górski kamień”, w której przeanalizowała największe tragedie w historii polskiego himalaizmu. 

Oczywiście nie tylko Karakorum i Himalajami stoją pierwsze w tym roku GÓRY. Wraz z naszymi autorami powspinacie się w Hiszpanii (Costa Blanca)  i Włoszech (okolice kultowego Arco), pobulderujecie w Alcañiz, udacie się na skitury w Tatry i Bieszczady, na trekking w Pireneje i do Kalifornii, zaś na deser pobiegacie w polskich górach. 

Uwadze polecamy też wywiad z cyklu „Polskie Marki”, w którym poznacie prawdziwy fenomen, jakim z pewnością jest firma Lyo Food – ceniony na całym świecie producent liofilizatów, którego ambasadorami są takie osobistości górskiego świata, jak Ines Papert, Nina Caprez, Sean Villanueva, Marko Prezelj i wielu innych. 

Nawiązując do finiszu zimowej eksploracji ośmiotysięczników, przypomnę powiedzenie, że każdy koniec to także początek. Ogłaszam więc początek GÓR-skiego 2021 roku – oby był, podobnie jak przyszłość wspinania w górach najwyższych, jak najlepszy.

 

Piotr Drożdż

Redaktor naczelny

 

K2 ZIMĄ

 

.10 / Artur Polanowski

OD TRIUMFU DO TRAUMY – TEGOROCZNA ZIMA POD K2

 .14 / Rozmawiała / Monika Witkowska

CHANG DAWA SHERPA – OKIEM LIDERA

 .18 / Rozmawiał / Bartosz Wrześniewski

MAGDALENA GORZKOWSKA  – GÓRA DAŁA MI POPALIĆ 

 .26 / Rozmawiała / Monika Witkowska

WALDEMAR KOWALEWSKI – PORAŻKI ZMIENIAJĄ MNIE W LEPSZEGO TYPA

 .30 / Monika Witkowska

PIĘCIU WALECZNYCH

 .36 / Artur Polanowski

POLSKIE PRÓBY NA ZIMOWYM K2

 .40 / Rozmawiała / Dorota Rakowicz

KRZYSZTOF WIELICKI – ŚWIAT PO ZIMOWYM K2

 .42 / Rozmawiał / Piotr Gruszkowski

RYSZARD GAJEWSKI – SZCZĘŚCIE SPRZYJA LEPSZYM

 .46 / Rozmawiał / Piotr Gruszkowski

ALEKSANDER LWOW – K2 DLA... NAJLEPSZYCH

 .50 / Rozmawiał / Roman Gołędowski

ANNA CZERWIŃSKA – HARÓWA Z MAŁĄ SZANSĄ NA SUKCES

 

 AMBITNY CEL

 

.54 / Tomasz Kobielski

MOUNT EVEREST – VADEMECUM ZDOBYWCY

 

 LUDZIE

 

.64 / Rozmawiał / Andrzej Mirek

KRYSTYNA PALMOWSKA  – KOMERCJALIZACJA ZABIŁA DUCHA PRZYGODY

 

 SPRZĘT

 

.72 / Rafał Król i Dorota Rakowicz

TERMOSY TURYSTYCZNE

 

 Z ARCHIWUM MUZEUM TATRZAŃSKIEGO 

 

.76 / Wojtek Szatkowski

PYSZNIAŃSKIE KLIMATY

 

 SKITURING

 

.78 / Wojtek Szatkowski

W POGONI ZA HORYZONTEM

 

 .84 / Piotr Drożdż

SZLAKIEM GOPR – FOTOREPORTAŻ

 

 WYZWANIA

 

.86 / Aleksandra Zejdler

PACIFIC CREST TRAIL W CZASACH ZARAZY

 

 SPRZĘT

 

.96 / Piotr Gruszkowski i Rafał Król

LEKKIE KURTKI MEMBRANOWE

 

 TREKKING

 

.100 / Katarzyna Nizinkiewicz

PIRENEJE WIOSNĄ 

 

 POLSKIE MARKI

 

.108 / Rozmawiał / Andrzej Mirek

LYOFOODOWY KOD DNA

 

 WSPINANIE

 

.114 / Weronika Biernacka

STEFANO GHISOLFI – MITOLOGIA SKALNEGO OGRÓDKA

 

 

 .118 / Marek Skowroński

TURYSTYCZNIE I WSPINACZKOWO NA COSTA BLANCA

 

 .124 / James Pearson

UCIEKAJĄC PRZED ZIMĄ

 

 BIEGI GÓRSKIE

 

.128 / Natalia Tomasiak

KLASYKI BESKIDU SĄDECKIEGO

 

 PORADY

 

.132 / Marcin Uram

NAJCZĘSTSZY URAZ WSPINACZKOWY – MECHANIZM I PROFILAKTYKA

 

FELIETON

 

.134 / Bogusław Kowalski

NIENAPISANY FELIETON

 

.135 / Robert Subdysiak

EFEKT MOTYLA

 

BIBLIOTECZKA GÓR

 

.136 / Bogusław Kowalski, Andrzej Mirek, Artur Polanowski

 

SPRZĘT

 

.140/ Redakcja

TESTY

 

.142 / Redakcja

PORADY ZAKUPOWE