Góry 273. Piotr Drożdż

          Życie bywa nieprzewidywalne – to wiedziałem od dawna. Ale że aż tak? Gdy kończyłem wstępniaka w pierwszym numerze i życzyłem wszystkim dobrego górskiego roku, nie przypuszczałem, iż kolejne słowo wstępne będę pisał już w zupełnie innej rzeczywistości. I że rok 2020 okaże się tak bardzo odmienny od poprzednich, i to w każdej sferze – nie tylko tej związanej z aktywnością w wertykalnym świecie.

 

Rzeczywistość w czasach COVID-19 stawia przed nami nowe wyzwania. „Pomyślmy, jak dużo nieznanego możemy odnaleźć niedaleko od domu. Musimy tylko spojrzeć na otoczenie z innej perspektywy, co wymaga podjęcia pewnego wysiłku” – pisze James Pearson w felietonie o znamiennym tytule Nieoczekiwane korzyści, który publikujemy w tym numerze. Faktycznie: wielu z nas, będąc skazanymi na uprawianie swoich ulubionych aktywności – wspinaczki, trekkingu, trail runningu – w najbliższej okolicy, ze zdumieniem odkrywa (na powrót, a czasem nawet po raz pierwszy) jej atrakcyjność. W kolejnych wydaniach GÓR postaramy się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom.

Na pierwszy ogień wzięliśmy rodzimy matecznik: Jurę Krakowsko-Częstochowską, która przeżywa prawdziwy renesans popularności. Ankieta na osobiste TOP 10 przeprowadzona wśród znanych wspinaczy powinna pomóc wam wybrać jurajskie (i nie tylko) cele na koleje miesiące. A jeśli szukacie inspiracji do treningu i personalnego rozwoju, proponujemy lekturę wywiadu z Łukaszem Dudkiem – wspinaczem, który ma w wykazie największą liczbę ekstremalnych dróg poprowadzonych w polskim wapieniu. Ciekawostką jest także topo Rozwalistej Turni, okraszone spostrzeżeniami o zarastaniu Jury, które przygotował założyciel GÓR Krzysiek Baran. Jeżeli tak jak my lubicie jurajskie anegdoty, znajdziecie je we wspomnieniach Andrzeja Machnika oraz w rozmowie z czołowym przedstawicielem grupy Kaskaderów – Jerzym Łabęckim. Miłośników historii wspinania skalnego zaciekawi także wywiad z Antoine’em Le Menestrelem, legendą lat 80.

"Gdy ta wielka, zbiorowa kwarantanna się skończy, a mam nadzieję, że dzień ten nadejdzie już niebawem, żądni nowych przygód ruszymy na poszukiwanie nieznanego. Jestem pewien, że będzie smakować jak nigdy dotąd” – podsumowuje swój artykuł Pearson. Oczywiście przygotowaliśmy sporo treści dla wszystkich, którzy w blokach startowych czekają na otwarcie granic i transportu lotniczego. Egzotycznym tematem numeru jest Kilimandżaro. Porady i wspomnienia dwóch Tomków – Kobielskiego i Habdasa – pozwolą wam planować własny trip na Dach Afryki. Prócz tego wędrujemy w wiele innych zakątków globu: niezawodna Kasia Nizinkiewicz prowadzi nas na Islandię, Boguś Hynek do Japonii, a Krystian Truszkiewicz do Patagonii. Poza tym wizytujemy trekkingowo bliższą, a zawsze atrakcyjną Szwajcarię oraz wybieramy się z liną do austriackiego Volarlbergu i na granitową wyspę Kinkasan.

A już wkrótce, w wakacyjnym numerze GÓR, znów zabierzemy was w nasze ukochane Tatry. Do zobaczenia w kultowej Dolinie Białej Wody!

 

                                                                                                                                                            Piotr Drożdż

                                                                                                                                                           Redaktor naczelny

 

AMBITNY CEL

.10 / Tomasz Kobielski

KILIMANDŻARO – VADEMECUM ZDOBYWCY

.18 / Tomasz Habdas

HAKUNA MATATA – KILIMANDŻARO DROGĄ MARANGU

 

Z ARCHIWUM MUZEUM GÓRSKIEGO W TURYNIE

.26 / Gilberto Merlante

DENT DU GÉANT – ZĄB OLBRZYMA

 

JURA

.30 / Rozmawiał / Piotr Drożdż

ŁUKASZ DUDEK – SOLO NA JURZE

.36 / Wypowiedzi / Mariusz Biedrzycki, Łukasz Dudek, Miłosz Jodłowski, Łukasz Müller, Karolina Ośka, Tomasz Ręgwelski, Maciej Smolnik

POLSKIE TOP 10

.48 / Andrzej Machnik

JURA W CIENIU KAZALNICY

WYWIAD

.54 / Rozmawiała / Aleksandra Stelmach

ANTOINE LE MENESTREL – TO SZCZYT PRZYCHODZI DO MNIE

 

TREKKING

.64 / Krystian Truszkiewicz

WOKÓŁ PATAGOŃSKICH OLBRZYMÓW 

.72 / Katarzyna Nizinkiewicz

ISLANDIA – POPIÓŁ SKÓGAR

.78 / Bogusław Hynek

IKIGAI – 1200 KILOMETRÓW JAPOŃSKIEGO SZCZĘŚCIA

 

Z ARCHIWUM MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

.86 / Wojtek Szatkowski

NAD MORSKIE OKO W STARYM STYLU

 

WYZWANIA

.88 / Dorota Rakowicz

VIA ALPINA – DŁUGODYSTANSOWY KLASYK

 

WYWIAD

.92 / Rozmawiał / Andrzej Mirek

JUREK ŁABĘCKI – KASKADER Z BRONOWIC

 

SPRZĘT

.100 / Opracował / Bartek Pasiowiec

LINY POJEDYNCZE

 

WSPINANIE

.104 / James Pearson

KINKASAN – GRANITOWA WYSPA SKARBÓW

 .112 / Krzysztof Baran

SKAŁOPLAN – ROZWALISTA TURNIA

.116 / Andrzej Mirek

BÜRS – ZLEPIEŃCOWE GNIAZDO VORARLBERGU

.120 / James Pearson

NIEOCZEKIWANE KORZYŚCI

.124 / Andrzej Mirek

OPOWIEŚCI Z CZASÓW ZARAZY

 

FELIETONY

.128 / Bogusław Kowalski

TATRY ZA KRATAMI

.130 / Robert Subdysiak

ZWIĄZKI NA ODLEGŁOŚĆ

 

POLSKIE MARKI

.132 / Rozmawiał / Andrzej Mirek

AGREST

 

BIBLIOTECZKA GÓR

.136 / Bogusław Kowalski i Andrzej Mirek

 

SPRZĘT

.138 / Redakcja

TESTY

.142 / Redakcja

PORADY ZAKUPOWE