Suliszowice "nie tylko dla orłów"-Topo rejonu wspinaczkowego 2013

              Położone wśród lasów i pól skały Suliszowic z pewnością mogą stanowić alternatywę dla pobliskich ogródków wspinaczkowych, lub stanowić cel sam w sobie.
Z  pewnością mają tutaj co robić wspinacze o różnym stopniu zaawansowania. Może ilość dróg z kategorii " nie tylko dla orłów" nie powala, ale są to ciekawe i estetyczne propozycje z którymi warto zawrzeć bliską znajomość.

Dojazd
Dobrą opcją  jest dotarcie do Suliszowic od strony drogi łączącej Żarki ze Złotym Potokiem. Zjeżdżamy z niej zgodnie z drogowskazem „Suliszowice”, przejeżdżamy przez Zastudnie i następna miejscowość to nasz cel. Inną opcją jest dotarcie na miejsce od zachodu czyli z Zaborza. Może to być opłacalne jeżeli naszym celem jest Sroga Skała.
                                    

Suliszowice-opis rejonu
Skały Suliszowic nie tworzą zwartych grup, lecz są „rozrzucone” pojedynczo wokół miejscowości. Niektóre z nich znajdują się na terenie otwartym, inne ukryte są w lesie. Pod względem rzeźby dominuje wspinanie po dziura o różnej wielkości. Nie imponują być może rozmiarami, ale one same i ich otoczenie może się podobać. Podstawowe produkty zakupimy w sklepie w Suliszowicach. Możemy też rozejrzeć się we wsi za możliwością noclegu. Inną opcją jest zabiwakowanie w pobliżu skał. Większe zakupy można zrobić w Żarkach, bogata oferta agroturystyczna to rejon Mirowa (kilkanaście minut jazdy samochodem).
                                  

Suliszowice-Sroga Skała
Wbrew pozorom skała ta jest eksplorowana do dawna, jednak dopiero zainstalowane w XXIw. stałe ubezpieczenia spowodowały, że stała się znaną. Jej północna ekspozycja umożliwia wspinanie w czasie upałów, a teren w pobliżu sprzyja biwakowaniu. Drogi mają charakter typowy dla północnej Jury. Niedogodnością mogą być starty, które są albo kruche, lub porośnięte trawą i brudne. Jednak w skali ogólnej drogi mogą nawet się podobać. Inną zaletą jest możliwość szybkiego przemieszczenia się pod Biedruniową.
Do wspinania potrzeba: linę 40m, 4 ekspresy i sprzęt na stanowisko.
                                 
                                        
1.Manipulacja Członkami VI (4R+ST), M. Mińczuk, T. Skoczylas RP 2007
Kluczem do drogi jest start i dotarcie do pierwszej wpinki (warto aby asekurant uważnie spotował). Dalej warto dobrze ustawić się przy drugim ringu i wejść w położony teren. Na górze istnieją dwie rozsądne możliwości: wprost do stanowiska (trudniej), lub początkowo lekko w prawo (łatwiej). Kiedyś droga miała wycenę V+, ale po obrywach na starcie jest teraz trudniej.
2.Ubot (wariant z kantem) VI (2R+ST), A. Pierzchniak RP2007
Stosunkowo krótka droga w lekko położonym terenie. Technika i praca nóg na niej to podstawa. Uwaga na dojściu do pierwszego ringa. Trawy mogą być zdradliwe (szczególnie wilgotne). Na kancie kluczową jest lewa ręka. Potem trawers do stanowiska w prawo. Należy precyzyjnie stawać na małych stopniach.
3.Kuterek V+ (2R+ST), A. Pierzchniak RP 2007
Najprostsza z opisanych dróg , ale nie można jej lekceważyć. Dojście po trawach do pierwszego ringa  wymaga uwagi. Potem wspinanie w spionowanej, ale dobrze urzeźbionej płycie. Warto skoncentrować się też przed stanowiskiem. Wysocy mogą odebrać drogę jako nieco łatwiejszą.
A.Muflon VI.1                                                                                                                        
B.Ubot (bez krawędzi) VI.1

Suliszowice-Biedruniowa
To pierwszoplanowy cel w rejonie Suliszowic dla wspinaczy poszukujących w pełni ubezpieczonych dróg do szóstego stopnia trudności. Łącznie jest tutaj 5 takich dróg. W większości biegną one po spionowanych lub lekko położonych płytach (oprócz Bobo-odcinek rysy). Zacienienie skały (drzew liściaste i modrzewie) umożliwiają wspinanie w upalne dni. Dojście od zaparkowanego pojazdu jest krótkie i proste. Pomocną może tutaj być charakterystyczna krawędź lasu. Można też z Biedruniowej podejść pod Srogą by wydłużyć wspinaczkowy dzień.
Potrzebujemy linę 40m, 5 ekspresów i sprzęt na stanowisko.
                                 
                                         
1.Gumek VI (3R+ST)
O powodzeniu na tej drodze decydują startowe ruchy. Po wpięciu się do pierwszego przelotu sytuacja pod względem trudności ulega zdecydowanej poprawie i robi się coraz łatwiej. Jeżeli udało to po zjechaniu może warto spróbować zawędrować leżącą po prawej linię Biedruniowe Trole oferującą trudności VI+, które kumulują się w pierwszym ruchu.
2.Połać Biedronek V (3R+ST)
To taka typowa dla północnej Jury droga. Wspinamy się po różnej wielkości dziurach. Na drodze raczej brak kluczowego miejsca, za to można w jej górnej część na półeczce odpocząć. Połać Biedronek warto traktować jako linię rozgrzewkową przed innymi drogami na Biedruniowej.
3.Okrakiem V+ (4R+ST)
To ciekawa i urozmaicona droga. Najpierw należy  pobalansować na filarku by następnie wejść w płytkę z dziurami. Poczucie równowagi i technika z pewnością będą sojusznikami w czasie tej wspinaczki. Droga z pewnością warta uwagi.
A.Biedruniowe Trole VI+                                                                          
B.Pythong Extreme Club VI.2
                                         
4.Bobo VI (5R+ST)
Jedyna droga w tej części skały która na jakimś odcinku biegnie rysą. Powoduje to zróżnicowanie wspinania )płytka z dziurami, rysa, półeczka, płytka z dziurami). Całość stanowi ciekawą rzecz. Wysocy mogą tutaj wykorzystać wzrost co trochę ułatwi zadanie.
5.Suche Gacie na Dnie Morza V (4R+ST)
Dolny próg jest brudny i nieasekurowany więc trzeba uważać. Po dotarciu na pierwszą półkę pokonujemy ścianę i stoimy na drugiej. Potem zaczyna się ładna część drogi. Teren się zdecydowanie pionuje, a miejscami nawet przewiesza. Duże, wygodne klamy i stopnie powodują radość wspinania.
B. Pythong Extreme Club VI.2

Suliszowice-Kapuśniak
To stojąca na łące skała. Obok nazwy Kapuśniak funkcjonują jeszcze Płetwa lub Szalet. Jej przewieszona  w dolnej części południowo-zachodnia ściana może robić wrażenie. Jedyną drogą w kategorii „nie tylko dla orłów” jest znajdujący się skrajnie na prawo Prawy Kancik. Dotarcie pod nią nie powinno sprawić problemu. Wystarczy dojechać do końca wsi i na rondzie skręcić w prawo w polną drogę. Potem jeszcze należy przemieścić się około 400m i można zaparkować na poboczu w pobliżu skały.
Sprzęt potrzebny do wspinania to lina 40m, 3 ekspresy i coś na stanowisko.
                                   
                                                  
1.Prawy Kancik VI (3R+ST), P. Dudek RP 2008
To skrajnie prawa ubezpieczona droga na skale. Aby ją pokonać należy być przygotowanym na wykonanie serii przechwytów po dziurach. Warto pamiętać jak ważną jest praca nóg.
A.Sztafeta VI.3+

Suliszowice-Kazalica  Suliszowicka
Samotnie stojąca skała z pewnością jest efektowna. Jej przewieszone ściany pokryte są gęstą siatką dróg o trudnościach większych niż VI. Jednak skała ma słabe punkty i znajduje się tutaj droga o wycenie V+. Z pewnością przybycie tutaj w celu przejścia tej jednej drogi  będzie działaniem kolekcjonerskim. Warto mieć na uwadze klimatyczność miejsca, spokój i możliwość zabiwakowania. Można zwyczajnie przybyć w celu rekreacyjnym, a wspinanie może być efektownym dodatkiem.
Sprzęt potrzebny to lina 40m, 6 ekspresów (dłuższych), sprzęt na stanowisko.
                                  
                                                        
Dziecinny Trawers V+ (6R+ST)
Droga o ciekawym przebiegu (z trawersem w środkowej części). Trudności znajdują się na dole i podejściu na pierwszą półkę otwiera się efektowny i równocześnie łatwy teren. Mając na uwadze jej przebieg warto odpowiednio przedłużać przeloty (długie ekspresy, lub pętle). Także zjazd połączony z jej czyszczeniem może stanowić pewne wyzwanie. Warto mieć to na uwadze przed rozpoczęciem wspinaczki. Droga jednak warta  przejścia ze względu na swój nietypowy charakter
A.Palowanie VI.4                                                                                               
B.Osika VI.1+