Czwarta Grzęda - Mirów - Polska - Topografia rejonu wspinaczkowego 2009

     Czwarta Grzęda (Domino) - Mirów - Polska - Topografia rejonu wspinaczkowego


   Wśród skał Czwartej Grzędy na uwagę wspinaczy zasługują Domino i leżąca poniżej Biwakowa. W wyniku upraszczania nazw topografii w tym rejonie Domino przejęło niezbyt fortunną nazwę Czwarta Grzęda pomimo, że pierwotnie tak nazywano cały zespół skał.
W czasach pionierskiej eksploracji Mirowa nikt  nie poprowadził na tej skale żadnej drogi. Jest to ciekawe ponieważ istnieje na niej parę charakterystycznych zacięć i rys które mogły hakowo w miarę łatwo puścić. Dopiero koniec
XX w. stał się czasem kiedy powstała tam pierwsza droga. K. Kwiatkowski i J. Sikora poprowdzili Psychosomatuczny Spleen i to chyba dało innym impuls do tworzenia tam nowych dróg. W ten sposób ta ciekawa skała stała się ladnym ogródkiem z ciekawymi (często biegnącymi w ładnych formacjach) drogami.  Po reboltingu Domino oferuje zestaw dróg ubezpieczonych o trudnościach między VI.1 a VI.3+, oraz dwa trady VI.1 i VI.2/2+.
Dojazd
Najłatwiej dojechać do Kotowic (łatwo od strony Zwiercia lub Źarek). Tam na głównym skrzyżowaniu kierujemy się na Niegową. Jadąc pofalowaną drogą osiągamy Mirów.
Możemy też dojechać od strony Żarek przez Niegową skręcając w lewo na skrzyżowaniu obok Zajazdu „Błękitna Laguna” ( co za nazwa!!!). Jadąc dalej krętą drogą przez las docieramy do Mirowa.
Uwaga
Następnie kierujemy się na posesję sołtysa (od Kotowic przy sklepie w lewo, od Niegowej w prawo. Skrzyżowanie w środku wsi przy kościółku). Nastepnie do ostatniego domu z lewej. Tam na podwórzu w metalowej skrzynce mieści się książka do której wpisujemy się jeżeli mamy zamiar się wspinać ( Porozumienie Mirowskie).
Parkingi mieszczą się poniżej zamku  i tam zostawiamy swój pojazd. Nie wjeżdżamy nim w skały!!!


Dojście
Idąc z parkingu mijamy po lewej zamek i dochodzimy do samotnej skały (Studnisko przy Zamku), następnie kierujemy się  ku dużej grupie zwanej Trzy Siostry. Poruszając się ścieżką wzdłuż  tej grupy w odległości kilkudziesięciu metrów widzimy przysadzstą skałę. Jest to Trzecia Grzęda.Po jej minięciu stajemy przed charakerystyczną "maczugą" czyli Skoczkiem i po przekątnej w prawo  widzimy nasz cel.
     
Drogi
1. Rycerska Rysa VI.1 Trad
2. Rycerskie Szarpnięcie VI.1+
3. Hanuman VI.3
4. Psychosomatyczny Spleen VI.1
5. Podniebny Trawers VI.1+
6.Pupcia Białej Damy VI.2/VI.2+ Trad
7 Mikołajek i Inni Chłopacy Vi.3