Okres intensywnej eksploracji masywu znajdującego się powyżej miejscowości Brela rozpoczął się w 2005r.
Za sprawą chorwackich, austriackich, włoskich i węgierskich wspinaczy powstało tu
wiele kilkowyciągowych dobrze asekurowanych dróg o charakterze sportowym. Lekko
położone, o dobrym tarciu płyty zapraszają do technicznej, estetycznej wspinaczki.
Wysokość ściany kształtuje się w granicach 100-150m. co powoduje konieczność
przewspinania od 3 do 5 wyciągów. Po zakończeniu dróg powrót do podstawy ściany
następuje przez serię zjazdów. Drogi przeważnie biegną charakterystycznymi
formacjami w postaci płyt i filarków. Wspinanie na Vrisovych Glavicach jest podobne jak
na Veliki Kuk w Paklenicy, czy Laghel (Colodri Sud) w Arco.
Sprzęt
W większości przypadków drogi są bardzo dobrze asekurowane i tylko sporadycznie trzeba używać średniej wielkości mechaników. Potrzebne jest do 10 ekspresów i pętle (głównie na stanowiska). Warto zabrać ze sobą parę rezerwowych ponieważ konieczne może okazać się pozostawienie ich na stanowiskach w czasie zjazdów. Wyciągi poza paroma przypadkami nie są dłuższe niż 35m. Należy jednak zwrócić uwagę na konieczność zjazdów i zabrać linę (liny) odpowiedniej długości.
Podejście pod skały
Po dojechaniu do miejsca parkowania widać cel oddalony o około 30 min. marszu. Początkowo poruszamy się dosyć wyraźną ścieżką mijając po drodze 2 studnie. Wodę warto zabrać ze sobą ponieważ są one bardzo często suche. Powyżej drugiej studni podejście robi bardziej strome i skaliste. Lawirując wśród złomów ( uwaga na ostre krawędzie) poruszamy się trasą którą wyznaczają kamienne kopczyki (niekiedy słabo widoczne). Oczywiście możliwe są własne warianty, ale należy dobrze planować kierunek marszu by unikać zapychów. Po dotarciu pod ścianę osiągamy miejscami szeroką półkę ciągnącą się prawie wzdłuż całych Vrisowych Glavic.
Warunki wspinaczkowe
Najlepszymi porami roku do wspinania są wiosna i lato. Zimą w korzystnych warunkach też można tutaj coś zdziałać (procentuje południowo-zachodnia wystawa ściany).Latem często jest zbyt gorąco. Jeżeli zdecydujemy się na działanie właśnie w tej porze roku to w miarę dobre warunki są tylko rankiem. Od południa ściana znajduje się w pełnym słońcu co powoduje wielki dyskomfort termiczny.
Zaletą Glavic jest estetyczne wspinanie z dobrą asekuracją, piękne widoki na Adriatyk i zajdujące się na min wyspy oraz nikła ilość wspinaczy.
Warto też zwrócić uwagę na nieodległy rejon wspinaczkowy Brela oraz porozrzucane u podstawy ściany bloki z około 120 oznaczonymi bulderami o trudnościach do 7c+.