Skale trudności-problem przeliczeń

Problem wycen dróg wspinaczkowych jest tak stary jak świadoma działalność ludzka w celu pokonania w określony sposób odcinka pionowego terenu. Próby oceny wysiłku i umiejętności potrzebnych do przejścia danej drogi spowodowały pojawienie się skal trudności typowych dla danego rejonu, nacji i tradycji.
     Dzisiaj  charakteryzują one  trudności techniczne (w większości), lub i psychiczne (w mniejszości) jakie trzeba pokonać by ukończyć z sukcesem  daną drogę.  Pomimo coraz częstszych i liczniejszych wizyt wspinaczy w różnych porozrzucanych po świecie ogródkach skalnych nadal dyskusyjne są sprawy porównywania różnych skal. Sprawa wydaje się być prosta, wystarczy porównać drogę pokonaną gdzieś na świecie z dobrze sobie znaną
o podobnych trudnościach „na własnym podwórku”.  W praktyce okazuje się, że rzecz nie należy do łatwych
i oczywistych. Dobrym przykładem może być tutaj różna interpretacja skali francuskiej przez  Polaków i Niemców.  Zamieszczona poniżej tabela porównawcza sygnalizuje ten problem. Przelicznik skali polskiej na UIAA i francuską to uśredniona wersja danych z polskich źródeł. Dane niemieckie oparte są na tabeli zamieszczanej w piśmie Klettern (pismo wspinaczkowe o największym nakładzie w języku niemieckim). Warto jednak zauważyć, że proponowane przeliczniki mogą być dla „nas” korzystne. Problem ten między innymi jest poruszany przez Pawła Wyrwę. Można się z tym bliżej zapoznać na stronie www.8a.nu  oraz czytając artykuł w Górach  Nr 1-2 (176-177) styczeń-luty 2009 „Postscriptum do podsumowania sezonu w polskich skałach”.

 
   POLSKA   
 
      UIAA     
 
FRANCUSKA
(PL)
FRANCUSKA
(D)




II II 2 2
III III 3 3
IV IV 4 4
  IV+     4+
  V-    
V-   5  
V V   5a
    5+ 5b
V+ V+    
VI- VI-    
VI VI 6a 5c
VI+ VI+ 6a+ 6a
VI.1 VII-
6b
6a+
VI.1+   VII 
6b+ 6b
VI.2 VII+
6c 6b+
    6c  
VI.2+ 
VIII- 6c+ 
6c+
VI.3 VIII   7a 7a
VI.3+   VIII+ 7a+ 7a+
      7b
VI.4 
  7b 7b+
  IX-
7b+  
VI.4+     7c 7c
  IX    
VI.5
  7c+ 7c+
  IX+ 8a  
VI.5+ 
    8a
  X-   8a+
8a+
VI.6
    8b 
  8b 
  X    
VI.6+   8b+
  8b+
  X+    
VI.7 XI- 8c 8c
    8c+  
VI.7+ XI   8c+
    9a  
VI.8
    9a

                                                 
                                     

                                                                                                                                              

Opracował: Darek Kaptur