Ograniczenia wytrzymałościowe pętli skonstruowanych z taśm cz.2
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Artykuły
- Utworzono: Środa, 18 styczeń 2012 18:57
- Opublikowano: Środa, 18 styczeń 2012 18:57
- Darek Kaptur
- Odsłony: 2861
.jpg)
Jednak, gdy sami stworzymy „coś”, łącząc odcinek taśmy węzłem (taśmowym) powinniśmy zdawać sobie sprawę z ograniczeń takiej konstrukcji. Taśmy posiadają oznaczenia wytrzymałości w postaci kontrastowych pasków, z których każdy oznacza 5kN. Jednak w zależności od jakości „złożenia” węzła ich wytrzymałość jego pobliżu obniża się o około 30-50% (średnio 40%).
.jpg)
.jpg)
Stosując pętle zszywane unikamy tego obniżenia osiągów (szew może obniżać wytrzymałość w sposób symboliczny), jednak tego typu konstrukcje można „rozwiązać” tylko raz.
.jpg)
Oznacza to konieczność dokonywania wyboru jakiego typu sprzętu będziemy używać i jakie ma on ograniczenia wytrzymałościowe. Analizując wytrzymałość pętli wiązanych możemy jako typowe uznać 3 warianty zastosowania. Przyjmując wytrzymałość taśmy 11kN, w zależności od konfiguracji uzyskujemy następujące progi wytrzymałości:
-taśma pojedyncza z dwoma węzłami na końcach 7kN
-pętla wiązana 18kN
-pętla podwójnie złożona 40kN
W przypadku taśm zszywanych producenci na wszytych metkach podają ich minimalna wytrzymałość.
W zdecydowanej większości przypadków wynosi ona 22kN. W praktyce oznacza to:
-taśma pojedyncza z dwoma węzłami na końcach 11kN
-pętla zszywana 22kN
-pętla podwójnie złożona 44 kN
Mając na uwadze określonych sytuacjach spadek wytrzymałości (w przypadku pętli wiązanych) i równocześnie podniesienie wytrzymałości instalacji w wyniku podwójnego ich złożenia (dotyczy to też modeli zszywanych) warto zastanowić się nad doborem ich długości. Warto pamiętać, że z długich można łatwo skonstruować krótkie, ale z krótkich trudniej robi się dłuższe i zawsze powoduje to utratę wytrzymałości.