Pętle wiązane jedną ręką

           Pętle  wiązane jedną ręką...                                      

   Niekiedy sytuacja w czasie wspinania wymaga przeciągnięcia przez oko skalne lub ucho haka pojedynczych taśm lub żył, by następnie je związać w pętlę i stworzyć kolejny punkt w łańcuchu asekuracyjnym.
Częstym problemem w tych sytuacjach jest konieczność wykonania je jedną ręką. Ogranicza to w zdecydowany sposób możliwości manipulacyjne, co powoduje konieczność stosowania najłatwiejszych manewrów. Największym problemem wydaje się zawiązanie węzła. Można zapomnieć o taśmowym, czy zderzakowym podwójnym. Jedynym możliwym staje się zwyczajny supeł. O ile zawiązanie takiego węzła nie jest problemem, to pozostaje często niewiadomym jaką tak sprokurowana pętla ma wytrzymałość. Testy wytrzymałości tego typu wiązań na repsznurach i taśmach przeprowadziła firma Singing Rock. Materiałami była taśma poliamidowa o szerokości 16mm i wytrzymałości 15 kN oraz repsznur o średnicy 6mm i wytrzymałości 8kN.
Testowano wytrzymałość pętli związanej węzłem z zabezpieczeniem i bez. Jaki zabezpieczenia stosowano kluczkę na jednym z odcinków repsznura lub taśmy wychodzącym z węzła. Drugim elementem poddanym ocenie było wzajemne położenie względem siebie węzła i karabinka. Stosowano dwie konfiguracje: węzeł w bezpośrednim kontakcie z karabinkiem, oraz bez kontaktu.
Wyniki były nastepujące:
- taśma poliamidowa 16mm o wytrzymałości 15 kN
 
 
 
Podsumowanie:
Z testu wynika, że w przypadku węzła na dole lub z boku pętli nie ma dużych różnic w jej wytrzymałości.
Zabezpieczenie węzła podnosi jego skuteczność w niewielkim stopniu.
Przy ułożeniu węzła z boku doszło do jego rozwiązania.

- repsznur o średnicy 6mm i wytrzymałości 8 kN
 
 
 
Podsumowanie
 Wytrzymałość pętli w różnych konfiguracjach jest bardzo podobna.
Zabezpieczenie węzła podnosi jego wytrzymałość w niewielkim stopniu.
Przy ułożeniu węzła z boku doszło do jego rozwiązania.

p.s. materiał został opracowany na podstawie informacji firmy Singing Rock.