Grań Polskich Tatr Zachodnich zimą - info

   Grań Polskich Tatr Zachodnich zimą - info            


     W związku z podjętą przez Zbyszka i  Krzyśka  próbą przejścia grani Polskich Tatr Zachodnich warto przypomnieć parę faktów dotyczących tej „trasy”.
Grań w warunkach zimowych nie stanowi dużej trudności pod względem wspinaczkowym. Praktycznie wystarczy zabrać ze sobą raki, czekan i kije teleskopowe. Problem stanowi długość, oraz pokonanie w podejściu i zejściu dosyć sporej deniwelacji. Inną sprawą są warunki, co może w znaczący sposób wydłużyć czas przejścia (standartowo 3 - 5  dni). Warto także zwrócić uwagę na pogodę. Silny wiatr, niskie temperatury, oraz ograniczona widoczność potęgują trudności fizyczne jak i psychiczne. Niebagatelne znaczenie może mieć lekki i równocześnie ciepły sprzęt biwakowy jak i odzież. Często przez wybierających się na grań bagatelizowana jest sprawa warunków śnieżnych a tym samym lawinowych. O tym, że grań może pokazać pazury przekonał się między innymi w rejonie Ciemniaka Artut Hajzer. Jemu przecież nie można odmówić doświadczenia i kompetencji.
Innym problemem może być nawigacja w przypadku ograniczonej widoczności. Warto posiadać przynajmniej dobrą mapę i kompas ( pamiętając o konieczności nauczenia posługiwania się nimi).
Niemniej grań Polskich Tatr Zachodnich stanowi piękną klasyczną turę na której można poczuć się jak w zdecydowanie większych górach bez potrzeby dalekich podróży i wydatkowania znacznych ilości pieniedzy.

                                         „Rozkład jazdy”

         

p.s. z Kasprowego puryści stylu schodzą, inni zjeżdżają kolejką.

Na koniec jeszcze parę zdjęć z próby naszych kolegów.