Skala "V"

                           Skala "V"                                         


     John Verm Sherman to postać ikona bulderingu. Nie zapisał się co prawda w historii wspinania po małych formach jako twórca ekstremów, ale otworzył setki dróg z których wiele to dzisiaj linie klasyczne.
Oprócz tego jest autorem przewodników, podręcznika bulderingu i licznych teksów w fachowych periodykach. Jednak jego największym osiągnięciem jest stworzenie skali V. Otwarta od góry skala  stanowiła przełom w wycenianiu bulderów w stosunku do stosowanej i zamkniętej skali J. Gilla. V1 miał być problemem, który jest w stanie pokonać po kilku próbach początkujący wspinacz podciągający się na drążku 10 razy.
Pozostaje kwestia dlaczego skala V. Litera ta nie jest powiązana z pseudonimem Shermana lecz nawiązuje do wirusa (ang. virus) z powodu szybkości rozprzestrzeniania się skali w środowisku wspinaczy.

  

                                       Tabela przeliczników (Fountainbleau i V)
                                          
           (punktem odniesienia do "normalnej " skali wspinaczkowej może być porównanie V0 do VI.1+.)

Nie mniej interesująca jest inna wersja skali V bedąca też autorskim pomysłem Shermana.

V0 Takim bulderem gardzisz, choćby był nie wiem jak fantastyczny.
V1 Problem taki mógłbyś ewentualnie zrobić pod warunkiem, że byłby kruchy, miał śmiertelne lądowanie, a twój kumpel wycofałby się z niego.
V2 Tak wycenioną drogę mógłbyś - gdyby była naprawdę super-polecić innym, aby dowieść, ze nie jesteś  uzależniony od numerków snobem.
V3 Bulder o tej wycenie zawzięcie patentujesz i włączasz do problemu rozgrzewki w nadziei, że nie znający go przyjezdni będą na nim rzęzić.
V4 Problem, który mógłby ci sprawić nieco kłopotów, ale: „ Rany wszystko poniżej  V5 jest tak łatwe, że  tego nie rozróżniam”.
V5 Gdybyś  mieszkał w Boulder, to robiłbyś takie drogi flashem.
V6 Jeżeli mieszkasz w Boulder, to oczekujesz, że taki problem przejdzie flashem twoja dziewczyna
V7 Drogi takie gięły cię wielokrotnie, ale prawda jest, że byłeś w stanie przejść je flashem.
V8 Problemu o tej wycenie obsesyjnie unikasz, ponieważ oszczędzasz go na flasha.
V9 Co do takiego bulderu to jest jasne, że nie masz szans przejśc go flashem.
V10 Wiedziałeś, że możesz przejść taki problem flashem i dlatego-chodziaż asekurant odjął ci 10kg – i tak go sobie zliczyłeś.
V11 Gdybyś przeszedł tak trudną drogę flashem, to mógłbyś dostać za to darmową parę butów, pod warunkiem, że wiadomość po przejściu wysłałbyś do wspinaczkowych czasopism jeszcze w tym samym miesiącu.
V12 Problem, który mógłbyś zrobić gdyby, twoje palce były ciut mniejsze, twój wysięg nieco większy ,twój asekurujący nieco bardziej uważny, pogoda bardziej przyjazna, buty odrobinę bardziej przyczepne, łokieć nie bolał cię tak bardzo z przetrenowania, słońce nie świeciło w oczy i nie zjadłbyś poprzedniego wieczora tej śmiesznej chińszczyzny na wynos.
V13 Problem ten odpowiada twoim zdolnościom, które są powszechnie znane czytelnikom czasopism wspinaczkowych i to powinno się docenić ( mimo że w końcu go nie zrobiłeś, bo -  jak doniosła prasa - „było zbyt wilgotno”).
V14 Problem, który jest w stanie przejść tylko Fred Nicole, jeśli poda się mu patenty.