Ograniczenia Karabinków typu "WIRE"

Ograniczenia karabinków typu „WIRE”                                                                                     
      
Kiedy w latach 90-tych XXw. w użyciu pojawiły się ( między innymi za sprawa Black Diamond) karabinki z zamkiem z cienkiego pręta (potocznie drutu) wydawało się, że wyeliminowano w nich wady powszechnie stosowanych modeli. Nowa konstrukcja, nazwana Wire już wizualnie odbiegała od tego do czego przez dziesiątki lat przyzwyczaili się wspinacze. Zamek z cienkiego pręta oferował nowe możliwości w zakresie konstrukcji jak i stosowania karabinka.
System Wire stał się antidotum na whiplasch (oscylację ramienia względem korpusu spowodowaną uderzeniem karabinka o skałę, lub spowodowaną drganiami przesuwającej się w nim obciążonej liny). Badania przeprowadzone przez Black Diamond wykazały zdecydowanie szybszy whiplasch w modelach Wire w  stosunku do tych ze standardowym ramieniem (oscylacja  ramienia względem korpusu 2 razy szybsza). W praktyce oznacza to o połowę zmniejszenie przypadków obciążenia otwartego karabinka. Inną korzyścią stało się zmniejszenie wagi bez spadku wytrzymałości lub pomniejszenia wymiarów (średnio karabinek stał się lżejszy o około 10% w stosunku do takiego samego z klasycznym ramieniem).
Zbadano także wytrzymałość. Plastyczność ramienia spowodowała wzrost wytrzymałości w szczególności przy udarze w osi poprzecznej. Dodatkowym bonusem okazało się zwiększenie prześwitu. Dużym atutem nowych karabinków była też prostota konstrukcji (odporność na uszkodzenia mechanizmu sprężyny sterującego pracą ramienia), oraz niewrażliwość na zamarzanie zamka z wilgotnych i równocześnie zimnych miejscach.
Niestety, z czasem okazało się że system WIRE ma też wady. Najgroźniejszą jest możliwość otwarcia się karabinka na zewnątrz w wyniku działania na ramię sił działających równocześnie w dwóch kierunkach.
Winnym tutaj jest materiał z którego zbudowano ramię (pręt z elastycznego stopu o niewielkim przekroju). Sytuacja ta może mieć miejsce w przypadku odpadnięcia na trawersie z obniżeniem gdzie karabinki punktu asekuracyjnego, który „wyłapuje” lot znajduje się niżej niż poprzedni przez który przechodzi lina. Sytuacja staje się jeszcze bardziej prawdopodobna jeżeli do tego punktu  lina wpięta jest nieprawidłowo.
 Innym ograniczeniem jest mały przekrój pręta tworzącego ramię co może uszkodzić linę w przypadku złego ustawienia się karabinka.
Wygięcie ramienia spowodowane pracą liny może także doprowadzić do jego zblokowania w pozycji zamkniętej. W paru przypadkach sytuację pogarszał kształt ramienia co dodatkowo sprzyjało powstawaniu powyższych sytuacji.
Istnieje też jeszcze jedna dyskusyjna wada. Mianowicie niektórzy wspinacze odrzucają karabinki typu Wire z powodu trudniejszego (według nich) wspinania liny oraz z powodów estetycznych.
Reasumując, system Wire stanowi krok naprzód w dążeniu do skonstruowania doskonałego karabinka. Wady użytkowe nie stanowią podstaw do dyskredytacji i są stosunkowo łatwe do ominięcia. Należy prozaicznie, w sytuacjach gdzie może zawodzić karabinek z „drucianym zamkiem” zastosować klasyczny model, lub taki który ma blokadę zamka (ewentualnie np. 2 karabinki systemy Wire ustawione względem siebie przeciwlegle ramionami).