Heavy Metal (G. Łężec)-Topo rejonu wspinaczkowego 2014

             Skały Góry Łężec mają duży wspinaczkowy potencjał. Pierwszy raz pojawiłem się pod nimi w 1994 roku w celu przygotowania dróg pod kolejną edycję Mistrzostw Wolnej Republiki Podlesickiej.

Ubezpieczyłem i przeszedłem wtedy kilka dróg mając świadomość, że nie jestem tutaj pierwszym wspinaczem. Wiedziałem o tym z rozmów z Bogdanem i Janem Kiełkowskim oraz organoleptycznie przekonałem się czyszcząc jedno z zacięć gdzie wybiłem dwa stare haki. Ostatecznie skoncentrowałem się na dwóch, najbardziej na wschód wysuniętych skałach (Łężcu I oraz Ropuszej-w tym przypadku nazwę wymyśliliśmy wspólnie z Bogdanem po oględzinach skały dystansu i zaobserwowaniu tych płazów jej okolicy). Po paru latach postanowiliśmy zrobić nową zrzutnię i osadziłem ringi na kolejnej skale w tym rejonie, która została nazwana Heavy Metal.  Z czasem na Łężcu zaczęły powstawać nowe drogi w tym na skale ze zrzutnią. Pojawiły się Glon i Plon. Przez długi czas nikt się tymi drogami nie interesował i dopiero w tym roku Janek Sokołowski  realizujący na Heavy Metalu swoje nowości postanowił im się poprzyglądać. Prowadząc między sobą korespondencję zauważyliśmy dziwną anonimowość tych linii. Nikt nie potrafił wskazać autora (autorów?) oraz określić kiedy one powstały. Janek zdecydował się zmierzyć z nimi. Wspólnie z Rafałem Burczyńskim i Krzyśkiem Banasikiem  przystawili się na wędkę do Plonu i okazało się, że anonsowane przewodnikowo trudności VI.1 w Realu to około VI.4+/5 a asekuracja własna byłaby z gatunku iluzorycznych. Ostatecznie Plon i Glon zostały ubezpieczone co umożliwia na nich sensowane próby z dolną asekuracją. Analizując przebieg drogi Glon oraz linie jakie w jej bezpośrednim sąsiedztwie powstały staje się pewnym, że wycena VI.1+ jest pomyłką i raczej powinna po weryfikacji zmienić się na minimum VI.3 lub więcej. Dodatkowo,w lewej części ściany czekają na weryfikację jeszcze dwie „stare” drogi o domniemanych wycenach VI+ i VI.3+ ale niestety są one permanentnie mokre. Sam Heavy Metal okazał się całkiem interesującą skałą i za sprawą Janka można się tutaj powspinać na całkiem trudnych drogach (Perfekcyjna niedoskonałość VI.5+/6, Boża inwazja VI.5+,  Ewa Wachowicz poleca VI.3) i nadal pozostaje sporo miejsca na trudne kolejne nowości.


Dojście:
 Od strony Podlesic można podjechać  i zaparkować przy stoku narciarskim i podejść stromo pod górę do Skały przy Zamku. Od niej w lewo pod Heavy Metal. Dogodniejsze jest podjechanie na parking ośrodka wypoczynkowego, przejście przez jego teren pod Skałę przy Zamku i pod nasz cel (brak podejścia).


Drogi:

 
1. … VI+? (TRAD)
2. … VI.3+? (TR)
3. Boża inwazja VI.5+ (5R+ST), J. Sokołowski RP 2014
4. Perfekcyjna niedoskonałość VI.5+/6 (5R+ST), J. Sokołowski RP 2014
5. Ewa Wachowicz poleca VI.3 (5R+ST), J. Sokołowski RP 2014
6. Glon VI.1+? (5R+ST)
7. Plon VI.4+/5 (4R+ST)