Różowa Ścianka - Łutowiec - Polska - topo rejonu wspinaczkowego 2008

Skały Łutowca stanowią naturalne zaplecze dla kompleksu Mirów- Bobolice, lub też mogą być traktowane jako ich mała alternatywa. Historia ich eksploracji jest stosunkowo krótka ponieważ dopiero w na przełomie 1995/1996r. głównie za sprawą Andrzeja Wolszakiewicza stały się kompleksowo eksplorowane.

Ogród skalny tworzą trzy grupy rozmieszczone na osi zachód-wschód (Zamkowa-Knur, Czaszka-Łysa, oraz Ule-Słoń-Różowa Ścianka).

Najłatwiej do Łutowca dostać się komunikacją własną. Jadąc od strony Mirowa można skręcić w lewo na białą kapliczką i poruszając się drogą gruntową szybko dojechać do wsi, lub jadąc prosto dalej skręcić w Niegowej na Żarki i następnie na pierwszym skrzyżowaniu w lewo do Łutowca. Dojazd od strony Żarek jest także prosty ponieważ wystarczy poruszać się w kierunku Niegowej i zjechać z głównej drogi w prawo na pierwszym napotkanym skrzyżowaniu dróg asfaltowych.

Różowa Ścianka stanowi najdalej na wschód wysuniętą połać wspinaczkową rejonu. By się pod nią dostać samochód można zaparkować pod szkołą lub na żwirowym placu w środku wsi. Skały są widoczne w kierunku południowym od budynku szkolnego i dotarcie pod nie zajmuje około 1-2 min. Miejsce to ma walory estetyczne pod względem widokowym. Na wschodzie wznoszą się skały Mirowa, a dalej na horyzoncie widnieje G. Zborów i Kołoczek.

Masyw Różowej Ścianki oferuje 7 dróg o trudnościach między V a około VI.2. Pod względem charakteru dominuje wspinanie w pionowych i lekko położonych płytach. Nominalnie niektóre drogi przez pewien czas miały wyższe wyceny jednak ich bulderowy chrakter (starty) i małe trudności na górze spowodowały korekty wycen w dół. Innym problemem jest stan asekuracji. Dominują stare pordzewiałe ringi i spity, dodatkowo na dwóch drogach w prawej części ściany nieznani sprawcy przywłaszczyli sobie plakietki (w tej sytuacji jeżeli chcemy te drobi poprowadzić musimy mieć własne). Warto też zwrócić uwagę na jakość pętli w stanowisku i w razie potrzeby dokonać jej wymiany.

Różowa ściana

Wykaz dróg:
  1. Rozgrzana V
  2. Powolne konanie Różowej Pantery VI.1+ (bulder na starcie)
  3. Zgon Różowej Pantery VI.1+ (bulder na starcie)
  4. Różowa Pantera VI.1+ (ciąg)
  5. Powrót Różowej Pantery V+ TRAD R (potrzebne małe i średnie kostki lub mechaniki, odpadnięcie przed zainstalowaniem przelotu w rysie kończy się na glebie!!!)
  6. Zemsta Różowej Pantery VI.1+ (miejsca), brak plakietek
  7. Pasaż mały VI.1+ (wycena przed obrywami) , brak plakietek