Z Jałowcem (Biakło)-Topo rejonu wspinaczkowego 2014

           Z Jałowcem nie jest jakąś dużą formacją a na dodatek częściowo straszy na niej trochę kruszyny. Może jednak stanowić alternatywę (nawet ciekawą) gdy znamy (lub kiedy są zajęte) drogi na Garbie, Mnichu, Murze czy Sfinksie. Oprócz całkiem wymagających w swoich stopniach dróg z kompletem przelotów ciekawą linią jest Rysa.

Dojazd
Z centrum Olsztyna kierujemy się na Biskupice (Poraj). Za ostatnimi budynkami obserwujemy teren po lewej i po przejechaniu około 300m zjeżdżamy na duży gruntowy plac będący parkingiem.

                      


Dojście
Z parkingu widzimy masyw Biakła. Udajemy się w jego kierunku i przed podejściem skręcamy w prawo omijając skałę o nazwie  Okręt. Przed sobą widzimy Z Jałowcem.

                    


Drogi

 
1. Szeroka rysa IV (TRAD)                                                                                                                            2. wariant do Ja łowiec VI (3R+ST)                                                                                                              3. Ja Łowiec VI.1 (3R+ST), D. Berghausen bez asekuracji 1986 (jako VI+)                                                      4….VI.1 (TRAD), D. Berghausen z dolną asekuracją a następnie bez asekuracji 1982. Możliwe jest zaasekurowanie się z punktów z drogi Ja łowiec.                                                                                             5. Niebieskie migdały VI.1+ (3R+ST), D. Berghausen TR 1982, D. Berghausen i A. Andrzejewski bez asekuracji  1984                                                                                                                                                                  6. Rysa VI+ (TRAD), K. Piechocki z dolną asekuracją 1980                                                                               7. wariant do Rysy VI.1 (TRAD), D. Berghausen bez asekuracji 1983                                                                  8. Migdałówka V+ (3R+ST)                                                                                                                            9. Nie migdal się VI.1 (3R+ST), D. Hudzik, K. Piechocki 1979 (jako A1), D. Berghausen z dolną asekuracją 1984                                                                                                                                                              10…. A2                                                                                                                                                    11. …A3                                                                                                                                                    12. Droga Grzegorza Kaczmarczyka VI.3 (2R+ST)