Zastudnie "nie tylko dla orłów"-Topo rejonu wspinaczkowego 2013

           Z pewnością rejon nie poraża ilością skał i dróg, ale oferuje atrakcyjne wspinanie, kameralną atmosferę i spokój.
Trzy położone obok siebie w liściastym lesie masywy gwarantują możliwość działania w czasie upału. Trzeba jednak do tych skał dotrzeć.  Odszukanie ich nie jest jednak trudne, a teren sprzyja biwakowaniu. Najbliższy sklep jest w Suliszowicach, a większe zakupy można uskutecznić w Żarkach. Nocleg w agroturystyce w dużym wyborze znajdziemy w Mirowie (kilkanaście minut jazdy samochodem).

Dojazd
Najlepszą opcją dotarcia jest zjechanie z drogi łączącej Żarki ze Złotym Potokiem zgodnie z drogowskazem Suliszowice. Dalej sprawa jest prosta ponieważ pierwszą miejscowością będzie Zastudnie.
                                   
                                                  

Ostatnie
Ostatnie to niski mur skalny składający się z dwóch stojących obok siebie skał o charakterze wysokich bulderów. Znajduje się na nich kilka dróg. Większość jednak jest trudniejsza niż „ skrajnie trudno”. Niedogodnością jest brak stanowisk na większości dróg co wymusza zakładanie  własnych. Skała znajduje się w liściastym lesie, więc cały czas jest w cieniu.
Do działania tutaj potrzebna jest lina 30m, 3 ekspresy i sprzęt na stanowisko (długa pętla).
                            
                            
1.Bój w Hutach V+ (3S+ST), M. Mińczuk, T. Skoczylas RP
Krótka, rozgrzewkowa droga po dobrych dziurach w spionowanym terenie. Na górze brak stanowiska, więc trzeba założyć je samemu. Bój w Hutach może stanowić dobrą opcję jako pierwsza droga przed tymi na Lisiej Skale i Czarnym Psie. Nazwa to klasyczne „półsłówko”.

Lisia Skała
To najwyższa i najbardziej rzucająca się w oczy skała rejonu. Jej prawa część tworzy charakterystyczną basztę i jest zdecydowanie wyższa niż oddzielona od niej kominem przysadzista część lewa. Duża różnorodność formacji i rzeźby pozwalają powspinać się w bardzo zróżnicowany sposób. Pewną niedogodnością może być brak stanowiska na drodze Radki w Skradki, które musimy założyć samemu na drzewie. Lisia Skała znajdująca się w liściastym lesie oferuje dużo cienia. Jednak jej górna część w słoneczny dzień będzie z pewnością ciepła.  Drogi mają dosyć oszczędną, ale wystarczającą stała asekurację.
Sprzęt potrzebny to lina 40m (komfort 50 m), 4 ekspresy, i coś by założyć stanowisko (długa pętla)
                             
                              

1.Radki w Skrzadki VI (3S), M. Mińczuk RP
Droga stanowi łatwiejszy wariant do Rademendesa. Początkowo rysą, następnie trzeba wejść na półeczkę i odpocząć ponieważ trudności przed nami. Kolejne parę ruchów decyduje po powodzeniu na drodze. Przewieszenie wymusza zdecydowanie, lub wytrzymałość. Na górze brak stanowiska i trzeba je założyć wykorzystując rosnące drzewko.
2.Ludki srudki V (3S+ST), M. Mińczuk RP
Start może zdeprymować ponieważ ani nie jest czysty, ani totalnie lity, a na dodatek pierwszy punkt znajduje się dosyć wysoko. Można doasekurować się jeżeli mamy przy sobie potrzebny do tego sprzęt. Lekko położony teren promuje dobrą technikę. Jednak po dotarciu na półkę sytuacja ulega zdecydowanej poprawie. Skała staje się czysta i lita. Teraz trzeba pokonać kluczowe trudności. Wszystkiego parę ruchów. Na wędkę można powspinać się na leżącej po prawej drodze Ryski IV+
3.Janitex Ambitex (wariant z kantem) V+ (4S+ST), A.Pierzchniak  RP
Droga ta stanowi łatwiejszy warant Janitex Ambitex (VI.2) pozwalający korzystać z kantu. Natrudniejszym miejscem jest wystartowanie z półki. Linia oferuje wspianie w pionie po dziurach. Droga może okazać się z gatunku „niebanalnych”.
4.Grabki V (3S+ST), M. Mińczuk, T. Skoczylas RP
Warto zastanowić się czy trzeba się na nią wspiąć. Nie za gęsto osadzone spity, pył i ziemia na chwytach z pewnością nie zachęcają do wspinania. Z drugiej strony ładna linia i urzeźbienie mogą być jej atutem. Trzeba się nad nią naprawdę zastanowić czy warto.
A.Rademendes VI+                                                                                                 
B. Ryski IV+                                                                                                 
C.Janitex Ambitex VI.2                                                                           
D.Ładne Kwiatki VI.4+                                                                     
E.Demenówka VI.1


Czarny Pies
Czarny  Pies to dwie stojące obok siebie skały rozdzielone wąskim przełazem. Najważniejszą formacją jest potężna soczewka, przez którą biegną trudne drogi. Jednak z jej lewej i prawej strony teren pionuje się i właśnie tam znajdują się linie o trudnościach do VI. Oferują one wspinanie po dziurach w pionach, lub lekko położonym terenie. O ile drogi z lewej kończą się na stanowisku, to w przypadki  A Ja? musimy sami założyć stanowisko z drzewa na szczycie skały.
Sprzęt potrzebny do lina 40m, 2 ekspresy, oraz coś na stanowisko (w tym dłuższa pętla).
                             
                             
1.Cień Ueshiby V+
(2R+1S+ST), M. Mińczuk, T. Skoczylas RP
Spionowana droga biegnąca po dziurach. Kluczem do sukcesu jest pokonanie jej środkowej części. Warto dobrze zaplanować ruchy przed drugim punktem. Spokój wskazany a wspinanie na drodze angażuje. Może być trudną na OS.
2.0,5l z Bojką V+ (1R+1S+ST), M. Mińczuk, T. Skoczylas RP
Droga łatwiejsza niż Cień Ueshiby. Linia logiczna i całkiem urodziwa. Kluczowym miejscem jest pokonanie odstrzelonej płytki, gdzie przydaje się umiejętność wspinania dulferem. Jeżeli nie znamy, lub nie umiemy tej techniki nie jesteśmy na przegranej pozycji. Teren umożliwia inne rozwiązania tego miejsca. Droga warta zainteresowania.
3.A Ja? VI (2R)
To krótka droga (ostatnia z prawej) po dobrych chwytach (dziury). Trudności decydujące o wycenie znajdują się zaraz nad startem. Wyżej należy jednak zachować czujność ponieważ droga kończy się za krawędzią ściany, którą trzeba pokonać. W jej rejonie jest zawsze trochę „różnej maści paprochów”. Inne dodatkowe utrudnienie to konieczność zbudowania własnego stanowiska. Możemy wykorzystać do tego drzewko.
A.Zdziwko VI+                                                                                                
B.Sraka Alpinizmo VI.1+                                                                                         
C. Kawa i Papierosy VI.5+                                                                                   
D.Za 70 Euro VI.1