Rysy na wschodniej ścianie Turni Kukuczki (Mirów)-Topo rejonu wspinaczkowego 2013

        Dwie wybitne rysy biegnące wschodnią ścianą Turni Kukuczki z pewnością stanowią pierwszorzędny wspinaczkowy cel.
Niestety, przeglądając wszelakie dostępne opracowania dotyczące Mirowa nie natknąłem się na żadną informację dotyczącą tych formacji. Na podstawie korespondencji przeprowadzonej z Tomkiem Anteckim  udało dokonać się kilku ważnych ustaleń.
1.Lewa rysa V-VI
Z pewnością była czyszczona i próbowana przez Pawła Olendzkiego. Trudności oscylują między V a VI. Problemem jest stosunkowo duże zapchanie rysy glebą.  Potwierdzone prowadzenie drogi - T. Antecki 2011. Tomek oceniając przejście stwierdził, że rysa ta mogła być z pewnością prowadzona wcześniej (formacja, trudności i asekuracja).
2.Prawa rysa VI
Jest zdecydowanie trudniejsza  od lewej. Dół jest ewidentny, ale z charakterystycznej półki dzięki działaniom Tomka Anteckiego i Jacka Kałużyńskiego w górę prowadzą trzy warianty.
-lewy (2), będący ewidentnym przedłużeniem rysy (kominek z głazami) jest na dzień dzisiejszy ryzykownym ze względu na ruchome kamienie. Całość poprowadził Jacek Kałużyński (2011)
-środkowy (A), forsujący płytkę na prawo od komina poprowadzony przez Tomka Anteckiego (2011)
-prawy (B), biegnie wygiętą rysą i na dzień dzisiejszy ma przejścia Jacka i Tomka z górną asekuracją. Trudności tego wariantu będą zdecydowanie wyższe niż VI.
Uwaga:  na dzień dzisiejszy rysy wymagają doczyszczenia oraz zainstalowania stanowisk oraz pojedynczych, stałych punktów asekuracyjnych (lewa rysa, wariant B na prawej rysie).