Łysa-Łutowiec-Topo rejonu wspinaczkowego 2011

     Łysa to ładna i nasłoneczniona skała w Łutowcu. Drogi biegnące jej południową ścianą mają charakter płytowy. Tylko skrajnie lewa „Łysa Rysa” zgodnie z nazwą forsuje inną formację.
Pierwsze drogi na niej powstały za sprawą A. Wolszakiewicza w roku 1996.  Kolejne to linie to efekt działań wspinaczy raciborskich (1999-2000r). Niestety, starzejąca się asekuracja i brak stanowisk  odstręczały wielu od wspinania na tej sympatycznej skale. Dopiero akcja reboltingowa  P. Dudka, który tej jesieni (2011r) dokonał reboltingu spowodowała, że linie na Łysej stanowią ciekawe i bezpieczne cele dla średniozaawansowanych wspinaczy.  Dodatkowym atutem tej skały jest łatwe i krótkie podejście, a jej nasłonecznienie umożliwia działanie nawet zimą (oczywiście przy w miarę korzystnych warunkach).
Dojazd:
 Najłatwiej do Łutowca dostać się komunikacją własną. Jadąc od strony Mirowa  można skręcić w lewo za białą kapliczką i poruszając się drogą gruntową szybko dojechać do wsi, lub jadąc prosto dalej skręcić w Niegowej na Żarki i następnie na pierwszym skrzyżowaniu w lewo do Łutowca (nowy asfalt!!!!). Dojazd od strony Żarek jest także prosty ponieważ wystarczy poruszać się w kierunku Niegowej i zjechać z głównej drogi w prawo na pierwszym napotkanym skrzyżowaniu dróg asfaltowych.
Dojście:
                                      
Drogi:
                                     
                                     1. Łysa Rysa V (TRAD), A. Wolszakiewicz OS 1996
                                     2. Sposób na Ciążę V+ (4R+ST), A. Wolszakiewicz RP 1996
                                     3. Marskość Wątroby VI.1+ (5R+ST), A. Wolszakiewicz RP 1996
                                     4. Norex VI.1+ (4R+1S+ST), D. Kaptur, G. Kaptur, S. Kieś RP 2000
                                     5. Koniec Bzykania VI.1+ (5R+ST), D. Kaptur, S. Kieś, M. Michalski RP 2000
                                     6. Stłuszczenie Wątroby VI.1+ (5R+ST), A. Wolszakiewicz RP 1996
                                     7. Glasex VI.1+ (5R+ST), D. Kaptur, G. Kaptur, S. Kieś RP 1999
                                     A. Problem
Uwaga:                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Wspinając się po drodze Marskość Wątroby na lewo od linii punktów obniżamy trudności o około jeden stopień.