NIe tylko dla orłów - Trzebniów - Topo rejonu wspinaczkowego 2010
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Topografie rejonów wspinaczkowych
- Utworzono: Piątek, 09 lipiec 2010 19:04
- Opublikowano: Piątek, 09 lipiec 2010 19:04
- Darek Kaptur
- Odsłony: 6328
Trzebniów to dla zdecydowanej większości wspinaczy nowe miejsce na Jurze. Pomimo swojej kameralnej wielkości oferujące zróżnicowane pod względem trudności i formacji wspinanie. O jego stosunkowo dużej uniwersalności świadczy rozpiętość trudności od IV do VI.5. Stanowi on też ciekawy cel dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił na drogach łatwiejszych niż skrajnie trudne.
Dojazd
Praktycznie tak jak do Łutowca, ale z drogi łączącej Niegową z Żarkami zjeżdżamy w przeciwnym kierunku zgodnie z drogowskazem na Gorzków Nowy. Przyjeżdżamy Moczydło. Uwaga tutaj, bo główna droga skręca w lewo ( kierując się prosto jedziemy „na manowce”). Następna miejscowość to już Trzebniów. Skały znajdują się przy końcu wsi i nie sposób je przeoczyć. Na pagórku z prawej nad drogą znajdują się Skały na Wzgórzu. Około 200m. dalej także po prawej za boiskiem stoi Kacza Skała.
Dojście
Samochód parkujemy na poboczach drogi i podchodzimy (około 1 min.) pod skały. Innym rozwiązaniem jest pozostawienie auta przy Kaczej Skale i krótki spacer przez lasek.
1. Skała na Wzgórzu 1
2. Skała na Wzgórzu 2
3. Łeb
Wspinanie
Na dzień dzisiejszy Trzebniów oferuje 6 dróg które możemy sklasyfikować jako „ mniej, lub skrajnie trudno”. Wszystkie linie posiadają komplety punktów asekuracyjnych i stanowią raczej techniczne niż siłowe wyzwania. Inną ich pozytywną cechą jest położenia. Wszystkie znajdują się na Skałach na Wzgórzu i biegną blisko siebie. To wszystko może stanowić o ich atrakcyjności i umożliwia elegancką łańcuchówkę. Coś na jeden przyjemnie spędzony dzień.
Wszystkie drogi biegną formacjami płytowymi w większości w położonym terenie. Warto wspiąć się na nie kolejno od prawej do lewej). W ten sposób powoli będziemy podnosili pokonywane trudności. Sprzęt: oprócz liny (40 metrów wystarczy w nadmiarze) potrzebujemy 6 ekspresów i karabinek zakręcany na stanowiska jeżeli chcemy na drogach jeszcze powędkować.
Drogi
Skała na Wzgórzu 2
1.Głodno IV+ (4R+ST). Skała na Wzgórzu 2
Zdecydowanie najłatwiejsza droga. Bardzo dobra na rozgrzewkę. Praktycznie w całości biegnie połogim terenem. Dobra praca nóg to duży bonus. Wpinki łatwe.
2.Pół Słodko V (4R+ST). Skała na Wzgórzu 2
Pomimo podobnego charakteru zdecydowanie trudniejsza niż Głodno. Korzystnym faktem staje się występowanie trudności na starcie. Warto dobrze poprzyglądać się chwytom i jeszcze lepiej stopniom na pierwszych paru metrach. Jeżeli wykonamy sekwencję ruchów w miarę bezbłędnie, to powinniśmy stanąć na dużym stopniu w okolicy 1 przelotu. Tam można komfortowo odpocząć by następnie w połogim terenie kontynuować wspinaczkę w trudnościach nie większych niż IV.
3. Pół Serio V+ (5R+ST). Skała na Wzgórzu 2
Droga ta jest prawie klonem Pół Słodko. Podobne rozłożenie formacji i trudności. O sukcesie decyduje pokonanie dolnego spiętrzenia. Startujemy z wygodnej szerokiej półki. Należy wykorzystać narzucające się chwyty i stopnie. Warto skoncentrować się na wejściu w połogi teren. W rejonie 2 przelotu znajduje się dogodne miejsce odpoczynkowe. Stojąc tam dobrze jest zaplanować dalsze ruchy. Pomimo że teren się „kładzie” czeka nas jeszcze parę delikatnych ruchów. Osiągając górną część drogi możemy delektować się łatwą wspinaczką po klamach.
Skała na Wzgórzu 1
4. Gorzkowskie Kwiaty V (4R+ST). Skała na Wzgórzu 1
Droga zdecydowanie bradziej spionowana niż linie na Skale na Wzgórzu 1. Aby osiągnąć sukces watro skoncentrować się na pracy nóg. Trudności znajdują się w górnej części. Deprymującym może być szukanie niewidocznej doberj klamy do której wychodzimy ze stosunkowo słabych chwytów. W czasie wspinania natkniemy się na kilka odciągów, które watro wykorzystać.
5. Bronkówka V+ (4R+ST). Skała na Wzgórzu 1
Droga startuje na lewo od Gorzkich Kwiatów. Nie należy lekceważyć jej trudności. Plus w jej wycenie powoduje, ze jest zdecydowanie trudniejsza niż sąsiadka. Przyda się tutaj oprócz techniki trochę siły. Trudność stanowi spiętrzenie w rejonie drugiego przelotu. Warto dobrze pooglądać stopnie i w czasie wspinania wykazać się zdecydowaniem. Chwyty są dobre, ale pod warunkiem właściwego ułożenia na nich dłoni. Asekurant w czasie wyjścia prowadzącego powyżej drugiej wpinki powinien być bardzo czujny i skoncentrowany. Góra drogi stanowi rekreację w stosunku do niżej pokonanych trudności.
6. Bronkówka VI (4R+ST). Skała na Wzgórzu 1
Nominalnie najtrudniejsza z przedstawionych dróg. Jednak pod względem powagi wspinania wydaje się łatwiejsza niż sąsiednia Bronkówka. Trudności znajdują się w dolnej części. Już sam start może stanowić ciekawy bulder. Warto spotować prowadzącego w czasie jego pokonywania. Wyżej trzeba zdecydowanie sięgać do narzucających się chwytów. Dla niektórych sięgnięcia mogą być dosyć dalekie. Powyżej drugiego przelotu teren wyraźnie staje się łatwiejszy. Ostatnie ruchy są wspólne z Bronkówką.
Na dzień dzisiejszy to wszystkie ubezpieczone linie w Trzebniowie o trudnościach do VI. Jeżeli nie sprawią one szczególnych trudności w czasie prowadzenia można zainteresować się Azją VI+ (Skała na Wzgórzu 1) i ładną, pierwszą ubezpieczoną w Trzebniowie drogą Nowe Horyzonty VI+ (Kacza Skała) ale to już górna granica stopnia „skrajnie trudno”.
p.s. w czasie opracowania tego topo konsultowałem się z Arturem Pierzchniakiem. Dziękuję za uwagi i współpracę.