Skała XL i Mały Cyrk-Mirów-Polska-Topografia rejonu wspinaczkowego 2009
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Topografie rejonów wspinaczkowych
- Utworzono: Poniedziałek, 10 sierpień 2009 08:41
- Opublikowano: Poniedziałek, 10 sierpień 2009 08:41
- Darek Kaptur
- Odsłony: 8525
Skała XL i Mały Cyrk - Mirów - Polska - Topografia rejonu wspinaczkowego
Aby móc opisać te skały potrzebne jest uporządkowanie nazewnictwa. W przewodniku M.i J. Kiełkowskich po Mirowie (1994r.) występują one jako Skała XL (rzymska numeracja nadawana kolejnym skałom w wymienionym przewodniku), oraz Mały Cyrk jako część dużej Skały nazwanej z Małym Cyrkiem.Wydaje się że pierwsza z wymienionych skał, ukryta i niepozorna nigdy nie miała swojej nazwy a Mały Cyrk to już dzieło odwiedzających Mirów wspinaczy. W swoim pierwszym przewodniku Paweł Haciski nazwał skałę nr XL Skałą przy Szlaku odbierając jej bezosobowość. Z biegiem czasu pojawiła się też przeniesiona z przewodnika J.M. Kiełkowskich i topo Magazynu Górskiego nazwa XL, ale wypowiadana literowo (nawiazująca do rozmiarówki odzieży???). Trochę inaczej ewoluowała nazwa tyłów Skały z Małym Cyrkiem (Mały Cyrk) ponieważ funkcjonuje ona równoprawnie ze Studnią w Ósmej Grzędzie.Patrząc jednak na ten teren wydaję się że nazwa Mały Cyrk jest bardziej trafna.
Pod względem eksploracyjnym te skały bardzo długo były praktycznie niezauważalne. Ukryte, nie imponujące rozmiarami nie przykuwały uwagi wspinaczy co zaowocowało poprowadzeniem tam początkowo tylko paru łatwych dróg biegnących najbardziej ewidentnymi formacjami. Około 1995r. powstały drogi na Skale XL ponieważ pojawiły się tam spity a ich linie pokrywały się prawdopodobnie z nowoubezpieczonym EB V+ i Kurka Blaszka VI- (autorem EB jest A. Banaś 1995r.). Dopiero akcja ekiperska członków ŁKW wiosną 2009 spowodowała stworzenie w tym rejonie miniogródka wspinaczkowego.Co ciekawe naładniejsze są tam łatwiejsze drogi. Na szczególną uwagę zasługują wspinaczki wewnątrz Małego cyrku oferujące estetyczne ruchy w skale wysokiej jakości. Jest to coś w sam raz by zacząć na Jurze przygodę z dolną asekuracją.
Dojazd
Najłatwiej dojechać do Kotowic (łatwo od strony Zwiercia lub Żarek). Tam na głównym skrzyżowaniu kierujemy się na Niegową. Jadąc pofalowaną drogą osiągamy Mirów.
Możemy też dojechać od strony Żarek przez Niegową skręcając w lewo na skrzyżowaniu obok Zajazdu „Błękitna Laguna” ( co za nazwa!!!). Jadąc dalej krętą drogą przez las docieramy do Mirowa.
Uwaga
Następnie kierujemy się na posesję sołtysa (od Kotowic przy sklepie w lewo, od Niegowej w prawo. Skrzyżowanie w środku wsi przy kościółku). Nastepnie do ostatniego domu z lewej. Tam na podwórzu w metalowej skrzynce mieści się książka do której wpisujemy się jeżeli mamy zamiar się wspinać ( Porozumienie Mirowskie).
Parkingi mieszczą się poniżej zamku i tam zostawiamy swój pojazd. Nie wjeżdżamy nim w skały!!
Dojście
1.Skała z Grotą, 2. Klawatura, 3.Skała XL, 4. Mniszek, 5.Szeroka Baszta, 6. Skała z Małym Cyrkiem, 7. Krótka Grzęda,
8. Studnisko, 9. Turnia Kukuczki, 10. Szafa.
Idą z parkingu pod zamkiem w Mirowie możemy udać się ścieżką poniżej skał . Tutaj punktem orientacyjnym jest potężna Turnia Kukuczki ze stojącą w jej pobliżu tablicą informacyjną. Inną możliwością jest dojście szlakiem czerwonym biegnącym powyżej skał. Należy zejść z niego przy polance wśród krzaków, na której stoją zrobione z belek ławki.
Drogi:
Wnętrze Małego Cyrku
1. Lewa Studnia IV+
2. Prawa Studnia IV
A. IV TRAD
B. II TRAD
uwaga: między drogami 1 i 2 wspinano się od lat siedemdziesiątych XX w. bez asekuracji robiąc dzisiaj trudne do
ustalenia kombinacje ruchów z których najtrudniejsze wycenione były na VI.
ściana na prawo od wejścia do Małego Cyrku
3. Psia Kitka V
3a. wariant z korzystaniem ze ściany komina IV
3b. start z prawej VI
C. III TRAD
Skała XL
1. EB V+
2. Kurka Blaszka VI-
3. Kurza Melodia VI+