Trzecia Grzęda (Z Łysym Zacięciem)-Mirów-Polska-Topografia rejonu wspinaczkowego 2009

Trzecia Grzęda (Z Łysym zacięciem)-Mirów-Polska-Topografia rejonu wspinaczkowego

Baszta stanowiąca północne zakończenie lewego ramienia trzeciej grzędy grupy. Posiada interesującą, słabo urzeźbioną ścianę pn.-zachodnią, której środek przecina charakterystyczne płytkie zacięcie (Małgorzata i Jan Kiełkowscy, Przewodnik wspinaczkowy MIRÓW)”.
Skała ta przez wiele lat nie była postrzegana jako atrakcyjny cel wspinaczkowy. Kruchawe, zamszone z szarym nalotem połacie nie oferowały estetycznych przechwytów. Poprowadzona biegnącym środkiem ściany zacięciem  droga wydawała się ukoronowaniem  i jedyną  logiczną drogą na skale. Sytuacja zmieniła się dopiero kilka lat temu gdy w wyniku konsekwentnego czyszczenia i ubezpieczania w oparciu o Łyse Zacięcie poprowadzono jeszcze dwie nowe drogi. Na dzień dzisiejszy mogą one stanowić efektowny cel dla początkujących wspinaczy pragnących prowadzić drogi.
Dojazd
 
Najłatwiej dojechać do Kotowic (łatwo od strony Zwiercia lub Źarek). Tam na głównym skrzyżowaniu kierujemy się na Niegową. Jadąc pofalowaną drogą osiągamy Mirów.
Możemy też dojechać od strony Żarek przez Niegową skręcając w lewo na skrzyżowaniu obok Zajazdu „Błękitna Laguna” (co za nazwa!!!). Jadąc dalej krętą drogą przez las docieramy do Mirowa.
Uwaga
Następnie kierujemy się na posesję sołtysa ( od Kotowic przy sklepie w lewo, od Niegowej w prawo-skrzyżowanie w środku wsi przy kościółku). Docieramy do ostatniego domu po lewej (przy końcu asfaltu) gdzie wpisujemy sie do wystawionej w metalowwej skrzynce książki co jest wymogiem Porozumienia Mirowskiego.
Parkingi mieszczą się poniżej zamku  i tam zostawiamy swój pojazd. Nie wjeżdżamy nim w skały!!!
Dojście
 
Idąc z parkingu mijamy po lewej zamek i dochodzimy do samotnej skały (Studnisko przy Zamku), następnie kierujemy się  ku dużej grupie zwanej Trzy Siostry. Poruszając się ścieżką wzdłuż  tej grupy w odległości kilkudziesięciu metrów na północny-wschód widzimy nasz cel.
Drogi 
1.Pancerne porosty VI
2.Łyse zacięcie IV+
3.Gibbonowy trawersik V