Polny Kamień (Łutowiec) - Topo rejonu wspinaczkowego 2019

         Przeglądając wspinaczkowy potencjał Łutowca mogło się wydawać że znane są wszystkie skały rejonu. Ja jednak uskuteczniając od czasu do czasu spacery po okolicy oglądałem dosyć wyrośnięty kamień pokryty krzaczkami, mchem i glebą.

Ostatecznie podjąłem decyzję o oczyszczeniu skały i z początkiem sierpnia razem z Izą uzbrojeni w lisice dokonaliśmy pierwszych wycinek odsłaniając całkiem ładną połać wapienia. W czasie kolejnych wyjazdów do akcji wkroczył tytan czyszczenia w osobie Jarka i powoli zielone ustępowało a skała rosła w oczach. Jednak nie było łatwo i na przygotowanie w większości położonych formacji potrzeba było czasu i zdrowia. Hałda ściętego badziewia szybko osiągnęła solidne rozmiary a obok niej wyrosła kupa usuniętej ziemi i mchu. Czyszcząc teren widziałem że tworzymy kolejny obiekt z kategorii „ nie tylko dla orłów” i było nam z tym całkiem dobrze. Ostatecznie powstało 10 dróg na których osadziliśmy 48 ringów i 2 stanowiska. Ringi, stanowiska i kleje otrzymałem od IŚW „Nasze Skały” za co serdecznie dziękuję. Problemem była nazwa obiektu. Nie mogłem nigdzie się jej doszukać więc nadałem skale nazwę zgodną w jurajską tradycją a mianowicie Polny Kamień. Oczywiście, jeżeli okaże się że skała ma własną nazwę to trzeba będzie do niej powrócić. Mam też nadzieję że wspinający się wybaczą nam że nie udało się wszystkiego wyczyścić na 100% ale w połogach formacjach jest to niemożliwe. Jednak w przypadku działania na  drogach nastąpi samodoczyszcznie a na dzień dzisiejszy rzeźba jest na tyle bogata że nie powinno być problemu z jej wykorzystaniem.

Dojście

Pod skałę jest łatwo trafić. Po dotarciu do wiaty znajdującej się 100m od żwirowego parkingu na wjeździe do Łutowca (wiata przy asfaltowej,  biegnącej do góry drodze) skręcamy  w niewyraźną ścieżkę między drzewa. Dojście jest oznaczone biało-czerwonymi wstążkami w celu nierozdeptywania terenu. Za wstążkami idziemy kolejne 100m pod skałę. Można też tam dotrzeć niebieskim szlakiem ale ten odcinek wygląda na zapomniany.

 

Drogi

1. Szlak Wojny IV (6R+ST), J. Chodenko, D. Kaptur 2019

2. Gra w Wojnę III (6R+ST), J. Chodenko, D. Kaptur 2019

3. Twarz Wojny IV (6R+ST), J. Chodenko, D. Kaptur 2019

4. Duch Turawy V (6R+ST), J. Chodenko, D. Kaptur 2019

5. Wojna i pokój IV (5R+ST), J. Chodenko, D. Kaptur 2019

6. Wojna pokoleń V (6R+ST), J. Chodenko, D. Kaptur 2019

7. Wojna światów V (6R+ST), J. Chodenko, D. Kaptur 2019

8. Gwiezdne wojny VI+ (5R+ST), J. Chodenko, D. Kaptur 2019

9. Demony Wojny V (3R+2RZ), J. Chodenko,I. Gajos,  D. Kaptur 2019

10. Filar Wojny IV (2R+2RZ), J. Chodenko,I. Gajos,  D. Kaptur 2019