Locha- Łutowiec-Polska-Topografia rejonu wspinaczkowego 2009

                         LOCHA- Łutowiec-Polska-Topo rejonu wspinaczkowego

     Locha razem w Knurem stanowią najbardziej imponujący masyw Łutowca. Dla miejsowej ludności  to  Łóżeczko. Nazwy powszechnie używane powstały w wyniku wizyty pod tymi skałami R. Emilewicza i mnie w roku 1996. Przyglądając sie im zauważyliśmy podobieństwo największej z nich do barana. Jednak dalsza obserwacja doprowadziła nas do wniosku  że jednak ma więcej ze świni, a lustracja dolnych części masywu utwierdziła nas w przekonaniu o jej męskości. W tej sytuacji logicznym stało sie nadanie kolejnym skałom nazw korespondujących z Knurem. W ten sposób narodziły się: Locha (środkowa turnia), oraz  Warchlak (mała skałka granicząca z ogrodzonym terenem prywatnym). Innym ciekawym faktem jest też , że Locha to ostatnia samodzielna skała w Łutowcu na której pojawiły się stałe punkty (Zimny Herbert VI/VI+).
    Jak na warunki Łutowca drogi na tej skale są długie i oferują często urozmaicone wspinanie. Asekuracja jest wystarczająca  i na większość dróg wystarczą ekspresy (parę kostek na drogę wejściową, 1 pętla na drogę Jeleń). Warto jednak zwrócić uwagę że spity maja już najlepsze lata za sobą. Należy jednak mieć nadzieję że zgodnie z zapowiedziami w tym roku (2009) skały Łutowca  "dostaną " nowe punkty asekuracyjne. Wybierając się na wspinanie koniecznie należy wspiąć się na Zimnego Herberta będącego klasykiem klasyków tego rejonu.
Dojazd
    Najłatwiej do Łutowca dostać się komunikacją własną. Jadąc od strony Mirowa  można skręcić w lewo na białą kapliczką i poruszając się drogą gruntową szybko dojechać do wsi, lub jadąc prosto dalej skręcić w Niegowej na Żarki i następnie na pierwszym skrzyżowaniu w lewo do Łutowca. Dojazd od strony Żarek jest także prosty ponieważ wystarczy poruszać się w kierunku Niegowej i zjechać z głównej drogi w prawo na pierwszym napotkanym skrzyżowaniu dróg asfaltowych.


Dojście
Drogi

1. Charkot VI+
2. The hard-lot VI
3. Jeleń VI+ (na prawo do nyży w środku ściany warto założyć pętlę)
4. Jeleń-Kaszan VI+
5. Kto to jest Duda VI.1
6. Herbert  Kaszan V
7. Kaszan VI+
8. Zimny Herbert VI/VI+
9. Czwarta Rzesza VI+/VI.1
 
 
     Istnieje też "podstawowa droga" wejściowa na skałę. Biegnie ona z przełączki między Knurem a Lochą początkowo dobrze urzeźbionym filarkiem , potem skośną półeczką (spit z drogi Charkot) by na koniec przez spiętrznie osiągnąć płaski wierzchołek. Trudności III (TRAD). Uwaga szczególnie przy zejściu!