Słomkowa Skała (Morsko) - Topo rejonu wspinaczkowego 2019

           Zainspirowany zobaczonym kiedyś na necie zdjęciem nieznanej mi skały w Morsku postanowiłem ją odszukać i po koncepcyjnej pracy z mapami korzystając z nieprzyzwoicie ciepłego lutego ruszyliśmy w teren.

W ten sposób nasz „domowy zespół wspinaczkowy” znalazł się pod Słomkową Skałą nazywaną też Skałą przy Wapienniku i otworzył na niej pierwszą drogę o nazwie Piąta pora roku VI oraz TRAD-ową Lewą przednią rysę IV. Dwa dni później wzmocnieni o osobę Jarka Chodenko byliśmy znowu w tym samym miejscu co zaowocowało kolejnymi nowościami w postaci Zawężonego strumienia świadomości IV oraz Błędu Gorgonia V. W połowie marca lekko przewieszoną i niestety kruchawą ścianką poprowadziliśmy Brzeszczota VI.1, na lewo od Piątej pory roku fajne płytowe Przedwiośnie lajt VI.1 oraz leżącą na prawo od Brzeszota rysę nadając jej nazwę Slot IV. Miesiąc później w prawej części ściany ubezpieczyliśmy i poprowadziliśmy Jajcarski filarek V oraz Bez jaj VI.2 a do Piątej pory roku dodaliśmy długi diagonalny start z lewej nazywając go WielkaMocnym trawersem VI. W ten dzień padł też start wprost do Przedwiośnia VI.2.  Kolejny akcja na Słomkowej miała miejsce w połowie maja gdzie oczyściliśmy razem z Jarkiem  dużą cześć północnej połaci i przeszliśmy położone obok rysy i komin ( Lewa rysa III, Środkowa rysa III i Szeroki komin III).  Chwilę później kontaktują się ze mną dwaj absolwenci tegorocznego kursu ekiperskiego Andrzej Olejniczak i Andrzej Zubek w celu odbycia stażu. Określam dla nich zakres robót polegający na dokończeniu czyszczenia tego co nie udało nam się zrobić z Jarkiem, osadzeniu stanowisk i ringów pod nowości oraz reboltingu części dróg polegającym na wymianie tymczasowych kotw M12 na ringi. W czasie trzech dni moi stażyści wykonali kawał dobrej roboty o umożliwiło otwarcie kolejnych trzech dróg (Druga Młodość III, Uniwersytet Trzeciego Wieku IV+ oraz Dom niespokojnej starości V). Po ich akcji nie pozostało mi nic innego jak dokończyć prace przy wymianie ubezpieczeń z tymczasowych na stałe co uczyniłem na początku czerwca i otworzyć razem z Izą kolejną nowość w postaci Posuniętej w wieku VI.1. 

Na dzień dzisiejszy Słomkowa Skała oferuje 18 dróg i wariantów  w przedziale III – VI.2 ( z czego 13 jest w pełni ubezpieczonych). Drogi TRAD-owe oferują bardzo dobrą protekcję  i w ich przypadku powstrzymaliśmy się z powodów edukacyjnych na instalowanie ringów stanowiskowych ponieważ szczyty skał oferują duże możliwości do założenia czegoś własnego a stanowiska dróg ubezpieczonych są łatwo dostępne by z nich zjechać do podstawy ściany.

Co do potencjału to nie jest on wyczerpany i zamierzamy poprowadzić jeszcze kilka fajnych dróg. 

W akcji udostępniania Słomkowej Skały do wspinania brali udział: Iza Gajos, Jarek Chodenko, Andrzej Olejniczak, Andrzej Zubek oraz Darek Kaptur.

 

Parking i dojście

Jadąc od strony Włodowic  wypatrujemy z  lewej końca lasu a z prawej strony drogi tablicy „Morsko”.  Zjeżdżamy w lewo w polną drogę i parkujemy tak by nie blokować przejazdu. Podchodzimy zarośniętym podjazdem pod górkę i przechodzimy przez otwartą bramę. Skręcamy w lewo i idziemy  ścieżką wzdłuż lasu, mijamy wapiennik i stajemy pod skałą. Jesteśmy na terenie prywatnym więc pamiętajmy o właściwy zachowaniu. Śmieci zabierajmy ze sobą.

 

Drogi

1.Lewa przednia rysa IV (TRAD), I. Gajos, D. Kaptur 2019

2.Posunięta w wieku VI.1 (5R+ST), I. Gajos, D. Kaptur 2019

3.Przedwiośnie VI.2 (5R+ST), J. Chodenko,  I. Gajos, D. Kaptur 2019

4.Przedwiośnie lajt  VI+ (5R+ST), J. Chodenko,  I. Gajos, D. Kaptur 2019

5.Piąta pora roku VI (5R+ST), I. Gajos, D. Kaptur 2019

6.WielkaMocny trawers VI (6R+ST), J. Chodenko,  I. Gajos, D. Kaptur 2019

7.Brzeszczot VI.1 (4R+2RST), J. Chodenko,  I. Gajos, D. Kaptur 2019

8.Slot IV (TRAD), J. Chodenko,  I. Gajos, D. Kaptur 2019

9.Zawężony strumień świadomości  IV (4R+ST), J. Chodenko,  I. Gajos, D. Kaptur 2019

10.Błąd Gorgonia V (4R+ST), J. Chodenko,  I. Gajos, D. Kaptur 2019

 

11.Jajeczny filarek V (4R+2RST), J. Chodenko,  I. Gajos, D. Kaptur 2019

12.Bez jaj!  VI.2 (4R+2RST), J. Chodenko,  I. Gajos, D. Kaptur 2019

 

13.Lewa rysa III (TRAD), J. Chodenko, D. Kaptur 2019

14.Środkowa rysa III (TRAD), J. Chodenko, D. Kaptur 2019

15.Druga młodość III (5R+ST), J. Chodenko, D. Kaptur 2019

16.Uniwersytet Trzeciego Wieku  IV+ (5R+ST), A. Olejniczak, A. Zubek 2019

17.Dom niespokojnej starości  V (5R+ST), J. Chodenko, D. Kaptur 2019

18.Szeroki komin (mógł być robiony wcześniej) III (TRAD), J. Chodenko, D. Kaptur 2019