Skała pod Prądem (Suliszowice)-Topo rejonu wspinaczkowego

           Znajdująca się blisko linii wysokiego napięcia biegnącej między Suliszowicami a Siedlcem skała została "odkryta"przez Tadeusza Pielarza i Grzegorza Rettingera w 2017 czego konsekwencją było poprowadzenie na niej pierwszych dróg. W zeszłym roku zainteresował się nią Artur "Guma" Pierzchniak i przy wsparciu ekipy z Bydgoszczy kompleksowo przygotował ja do wspinania. Po solidnym oczyszczeniu okazało się że oferuję wystawione na trzy strony świata interesujące ściany.

W akcji czyszczenia i ubezpieczania oprócz Artura brali udział Małgorzata Ostrowska, Marek Grzegorczyk i Jarosław Wyrębski (wszyscy z Bydgoszczy). W wyniku ich pracy na skale znajduje się 11 w pełni ubezpieczonych dróg i jeden projekt czekający na zainstalowanie stałej asekuracji. Trudności dróg zamykają się w przedziale IV-VI.1 ( większość to piątki) co oznacza że skała mieści się w przedziale "Jura nie tylko dla orłów"

Dojście

Najlepiej zaparkować na wjeździe do Suliszowic od strony Zastudnia w miejscu gdzie z drogi odchodzą szlaki niebieski i żółty. Idziemy za znakami niebieski/żółty. Warto zwrócić na to uwagę ponieważ z miejsca parkingowego z odchyleniem w prawo odchodzi samotny szlak niebieski prowadzący do Zastudnia. W miejscu gdzie szlak żółty odchodzi w prawo dalej maszerujemy szlakiem niebieskim do miejsca gdzie trawersuje on przecinkę z linią wysokiego napięcia. Tam opuszczamy szlak i idziemy wzdłuż lewej krawędzi przecinki. Po przejściu kilkudziesięciu metrów widać nad koronami drzew szczyt Skały pod Prądem. 

W niedługim czasie powinno od strony Bramy Suliszowickiej pojawić się oznakowane dojście. Może mieć ono znaczenie w przypadku chęci powspinania się na Dziurawej, Kapuśniaku czy Bramie i chęci zmiany rejonu.

Drogi

1.Gosia VI.1 (R2+ST), M. Grzegorczyk,  M. Ostrowska, A. Pierzchniak, J. Wyrębski 2019

2.Małgosia VI (R2+ST), M. Grzegorczyk,  M. Ostrowska, A. Pierzchniak, J. Wyrębski 2019

 

3.Elektryczna rynienka VI (R4+ST), M. Grzegorczyk,  M. Ostrowska, A. Pierzchniak, J. Wyrębski 2019

4.Brygada Bydzia V+ (R4+ST), M. Grzegorczyk,  M. Ostrowska, A. Pierzchniak, J. Wyrębski 2019

5.Wysokie wspięcie V (R4+ST), M. Grzegorczyk,  M. Ostrowska, A. Pierzchniak, J. Wyrębski 2019

6.Krótkie napięcie V+ (R4+ST), M. Grzegorczyk,  M. Ostrowska, A. Pierzchniak, J. Wyrębski 2019

7.Załupa pod prądem IV (2R+TRAD), T. Pielarz 2017

8.Grzebień IV+ (R4+ST), T. Pielarz, G. Rettiner bez asekuracji 2017, M. Grzegorczyk,  M. Ostrowska, A. Pierzchniak, J. Wyrębski po ubezpieczeniu 2019

 

9.Pimpuś Sadełko IV+ (R3+ST), M. Grzegorczyk,  M. Ostrowska, A. Pierzchniak, J. Wyrębski 2019

10.Pod napięciem IV+ (R4+ST), M. Grzegorczyk,  M. Ostrowska, A. Pierzchniak, J. Wyrębski 2019

11.Bułka z masłem IV (R4+ST), T. Pielarz TRAD 2017, M. Grzegorczyk,  M. Ostrowska, A. Pierzchniak, J. Wyrębski po ubezpieczeniu 2019

12.Przeminęło z wiatrem V (R4+ST), M. Grzegorczyk,  M. Ostrowska, A. Pierzchniak, J. Wyrębski 2019

13.Hydro Zagadka  VI.1+ (4R+ST), A. Pierzchniak 2019