Topografie rejonów wspinaczkowych - Czechy - Toprope.pl

VYSOKY VODOPAD - Czechy - topo rejonu wspinaczkowego 2009

Ciekawa zimowa atrakcja wspinaczkowa...

       Vysoky Vodopad jest najwyższym wodospadem Hrubego Jesenika (45m). Między innymi z tego powodu już dawno stał się znaną atrakcją turystyczną. Znajduje się w masywie Pradeda, w kierunku NW od szczytu Mały Ded na wysokości 1005 m n.p.m.
           Zimą rejon wodospadu zamienia się w lodowy cyrk z drogami do 40m długości. Sytuacja ta powoduje powstanie najatrakcyjniejszego w promieniu kilkudziesięciu kilometrów miejsca do wspinaczki lodowej. Czynnikiem dodatkowo sprzyjającym jest chłodny mikroklimat Pradziada i północna wystawa lodów. Ponieważ lodospad znajduje się na terenie Rezerwatu Pradziad na wspinaczy nałożona ograniczenia:
-     nie należy robić na skałach okalających wodospad nowych dróg,
-     wolno wspinać się po kaskadach jeżeli warunki na to pozwalają od 1.11 do 28.02,
-     maksymalna liczba wspinaczy w ciągu dnia może wynosić maksymalnie 5 osób.
Wybierając się na Vysoky Vodospad warto brać pod uwagę warunki śniegowe i komfortowym wydaje się stosowanie rakiet śnieżnych lub nart. Jeżeli z nich zrezygnujemy to narażamy się na uciążliwy marsz w śniegu.
 
Dojazd
Punktami wyjścia na lodospad są miejscowość Bela lub przełęcz Videlske Sedlo.
Istnieje tam parę możliwości dojazdu. Z kierunku:
  1. Raciborza. Kierujemy się na przejście graniczne w Pietraszynie, następnie jedziemy przez Opavę, Bruntal, Vrbno pod Pradedem, Vidly na Videlske Sedlo lub dalej do Beli.
  2. Głubczyc. Przez Pietrowice Głubczyckie dojeżdżamy do Krnova i dalej do Bruntala. Reszta drogi pokrywa się z możliwością 1.
  3. Głucholaz. Jedziemy przez Jesenik w kierunku na Vrbno pod Pradedem. Następnie parkujemy w Beli lub podjeżdżamy na Videlske Sedlo.
 
Dojście
Z miejsowości Bela. 
Przejeżdżając przez miejsowość należy odnaleźć początek niebieskiego szlaku turystycznego biegnącego na Małego Deda (schronisko Svycarna). Tam też należy zostawić samochód. Może z tym być problem ponieważ nie ma tam parkingu. Warto spróbować dogadać się i postawić samochód na prywatnej posesji. Dalsza droga jest prosta. Poruszamy się cały czas szlakiem (niebieski) by po przejściu około 3 km stanąć pod lodospadem.

Z Videlskego Sedla.
Na przełęczy znajdziemy duży parking. Z niego kierujemy się do końca polany do początku szlaku żółtego. Stąd mamy dwie logiczne drogi podejścia:
-kierujemy się szerokim duktem (w lecie droga) w prawo i po osiągnięciu nim szlaku niebieskiego schodzimy nim do lodospadu,
-idziemy przecinką (często wyraźne ślady nart) mającą początek między duktem a szlakiem zółtym, dochodzimy nią do powyższego duktu i dalej jak wyżej.
Dobrą inwestycją jest zaopatrzenie się w mapę np. Edice Klubu Ceskych Turistu 55, lub pooglądać teren w internecie ponieważ będziemy poruszali się przez cały czas po terenie zalesionym i lodospad będzie dopiero widoczny z odległości kilkudziesięciu metrów.
Reasumując. Najbardziej dogodne podejście i powrót gwarantuje wariant duktem z przełęczy. Posiadacze nart mają zapewnioną ładną wycieczkę. Aż do początku szlaku niebieskiego warto ją na nich przebyć.

 
 

Wspinanie
Oprócz podstawowego sprzętu osobistego przydatna będzie lina 45-50m. i około 7 śrub. Ze szczytu lodospadów można zjechać do ich podstawy lub zejść kierując się na prawo.
Rejon oferuje 7 logicznych wspinaczek:
  1. WI.2 (miejsce WI.3)
  2. WI.2 (miejsce WI.3)
  3. WI.3
  4. WI.4
  5. WI.4
  6. WI.5
  7. WI.3
Należy pamiętać, że wyceny mają tutaj charakter orientacyjny i mogą ulegać zmianom w zależności od warunków.
 
Uwagi
Zdjęcie zostało zrobione w pierwszych dniach lutego 2009 w czasie odwilży. Widoczne na nim lody to maksymalnie 80% tego co się zimą tworzy (z drogi nr 6 pozostały większe sople).
Opracował:  Dariusz Kaptur
Opracowanie graficzne: Wojciech Kornel