Topografie rejonów wspinaczkowych - Czechy - Toprope.pl

Potštátské skály - Stare Skaly (Horni) - Czechy - topo rejonu wspinaczkowego 2008

Potstatske Skaly-Stare Skaly (Horni)

      Stare Skaly to jedna długa ściana, na której znajduje się 19 dróg. Zostały one na nowo przygotowane (oczyszczone i uzbrojone w nowe punkty przelotowe i stanowiska) przez Standę Bartoska, któremu pomagał jego brat Danek.Prace te miały miejsce w drugiej połowie 2005r. Były one konieczne ponieważ Potstatske Skaly intensywnie eksplorowano w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku i pozostawione przez wspinaczy przeloty (mała ilość haków) były totalnie zniszczone. Korzystając z wolnych połaci, wyczyszczonej skały i osadzonych nowych punktów S. Bartosek i inni morawscy wspinacze poprowadzili wiele nowych dróg.

Stare Skały leżą około 100m. Od Nowych Skał. Znajdują się bliżej Potstatu. Dojazd do nich jest więc identyczny (najlepiej dojechać od Ostravy kierując się na Ołomuniec -Olomouc). W Hranicach trzeba skręcić w prawo za znakami na Potstat. Po przejechaniu przez miejsowość Olsovec warto zaobserwować gdzie przy drodze znajduje się gospoda „U Tlusteho Jana”. Od niej do skał jest 2km. Po zaobserwowaniu masywu należy jeszcze przejechać około 50m i zaparkować w zatoczce po lewej stronie drogi. Następnie należy przejść przez mostek i po zobaczeniu skał w lesie po prawej skręcić do nich. Podejście od drogi poskały zajmuje ok. 10 sek. Można też zaparkować w zatoczce zaraz przy skałach-miejsce na 2 samochody.

Inną możliwością od strony Ostravy jest dojazd odcinkiem autostrady, a następnie przez Bilovec, Odry, Fulnek do Potstatu gdzie kierujemy się na Hranice. Po wyjechaniu z Potstatu warto zwócić uwagę na las na lewo od drogi. Pierwszy znajdujący się zaraz przy drodze masyw to Stare Skaly. Przy drodze z lewej zatoczka do parkowania (jest to ta sama zatoczka co wzmiankowana wyżej).
Inną logiczną możliwością jest dojazd od storny Opavy przez Hradec, Fulnek do Podstatu.

 


 


 

Wykaz dróg
 1. Slunickova 4 (TRAD)
 2. Jarni 2 (TRAD)
 3. Radost 4 (5R+ST)
 4. Babinec 4 (6R+ST)
 5. Varianta Kapradiny 6+ (6R+ST)
 6. Kapradinova 4 (6R+ST)
 7. Trojzubec 6+/7- (7R+ST)
 8. Vendulka 5 (4R+ST)
 9. Varianta Tani 5+ (4R+ST)
 10. Tana 4 (5R+ST)
 11. Vlci Mlha 7- (5R+ST)
 12. Iva 7- (5R+ST)
 13. Petzl 6+ (6R+ST) w górnej części drogi można doasekurować się kostką lub małym mechanikiem.
 14. Spousta Andelu 7+ (6R+ST)
 15. Olga 7- (4R+ST)
 16. Levy Kout 6+ (1H+TRAD+ST)
 17. Pravy Kout 5+ (1R+TRAD+ST)
 18. Stara Cesta 7 (6R+ST)
 19. Hrana 4 (2R+ST)

Uwaga: stanowisko na drodze Kapradinova znajduje się daleko za krawędzią ściany. Odchodzi od niego długi łańcuch zakończony mailonem. Często trzeba wyjść na półkę za krawędzią by sięgnąć łańcucha.

Porównując trudności dróg Vendulka, Varianta Tani, Tana można stwierdzić, że w porównaniu do Vendulki reszta dróg ma zawyżoną wycenę. Wydaje się, że bardziej prawidłowe byłyby wyceny:
 • Vendulka 5+
 • Varianta Tani 5
 • Tana 4
Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego rejonu wspinaczkowego.