Topografie rejonów wspinaczkowych - Czechy - Toprope.pl

Potštátské skály - Nove Skaly (Dolni) - Czechy - topo rejonu wspinaczkowego 2008

Potstatske Skaly – Nove Skaly (Dolni)

Nove Skaly to jeden masyw o wysokości około 30m. znajdujący się na stoku nad potokiem. Drogi na nim zostały kompeksowo ubezpieczone w 2007r. Z powodu występowania jeszcze miejscami drobnej kruszyzny zaleca się by asekuranci stosowali kaski (!).

Do skał z Polski najlepiej dojechać od Ostravy kierując się na Ołomuniec (Olomouc). W Hranicach trzeba skręcić w prawo za znakami na Potstat. Po przejechaniu przez miejsowość Olsovec warto zaobserwować, gdzie przy drodze znajduje się gospoda „ U Tlusteho Jana”. Od niej do skał jest 2km. Po zaobserwowaniu masywu należy jeszcze przejechać około 50m. i zaparkować w zatoczce po lewej stronie drogi. Nastepnie podejść wzdłuż potoku i przez kładkę przedostać się na jego drugą stronę. Potem około 1 min. podejścia pod skałę.

Inną możliwością od strony Ostravy jest dojazd odcinkiem autostrady, a następnie przez Bilovec, Odry, Fulnek do Potstatu gdzie kierujemy się na Hranice. Po wyjechaniu z Potstatu warto zwócić uwagę na las na lewo od drogi. Po minięciu znajdującego się w nim dużego masywu, należy przejechać jeszcze około 100m. i zaraz po minięciu mostku na potoku zaparkować z prawej strony (jest to ta sama zatoczka co wzmiankowana wyżej).
Inną logiczną możliwością jest dojazd od storny Opavy przez Hradec, Fulnek do Podstatu.


Wykaz dróg:
 1. Jana 6 (4R+ST)
 2. Janiny Plotny 7- (5R+ST)
 3. project
 4.  Peklem do nebe 5 (5R+ST)
 5. ? 5(?) (4R+ST)
 6. Kralovska 6 (3R+ST)
 7. Cisarsky rez 6+ (3R+ST)
 8. Hanka 5 (5+ST)
 9. Hancina Hrana (6R+ST)
 10. Lida diretisima 6 (6R+ST)
 11. Varianta cekane 6- (6R+ST)
 12. Na cekane 7- (6R+ST)
 13. Cesta M&M 4+ (4R+ST)

Pod względem jakości asekuracji drogi przedstawiają się bardzo dobrze (klejone ringi), warto jednak mieć na uwadze niekiedy spore odległości między przelotami. W wielu przypadkach można to zniwelować przez osadzenie kostek lub mechaników. Na części dróg przyda się lina dłuższa niż 50m. Skała znajduje się w liściastym lesie, więc tylko jej górna część jest nasłoneczniona. Teren pod ścianą jest stromy, więc warto zabezpieczać rzeczy by ich nie szukać w strumieniu.

Najbliższe sklepy, restauracje, możliwości noclegu pod dachem itp. Można znaleźć w Olsovcu i Potstacie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego rejonu wspinaczkowego.