Topografie rejonów wspinaczkowych - Czechy - Toprope.pl

Lody w Żimrovicach-Czechy-topo rejonu wspinaczkowego 2010

                        Lody w Żimrovicach                             

    
       Lody w Żimrovicach to propozycja na rekreacyjne wspinanie, lub dla tych którzy chcą rozpocząć przygodę z tą formą działalności. Łącznie w rejonie tworzy się 5 lodospadów.
Jednak najefektowniejszy znajduje się na terenie papierni i konieczna jest zgoda by się na nim powspinać. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że potrzeba dosyć długiego okresu niskich temperatur by się  wytworzył. Pozostałe cztery znajdują się na północnym zboczu doliny, którą płynie Morawica ( między kanałem a rzeką). Znajdują się blisko siebie i zdecydowanie szybciej zamarzają. Niestety, nie spotka się tutaj dłuższych pionowych ciągów lody. Dominują raczej formacje połogi, poprzecinane spionowanymi prożkami. Ich charakter umożliwia dosyć dobre warunki do nauki poruszania się w lodzie. Stanowiska końcowe można założyć z drzew lub barierek.
Dojazd
Najprostszym wariantem jest dotarcie do Opavy i kierowanie się dalej za drogowskazami na Fulnek. Jedziemy cały czas drogą nr 57 i po wjechaniu do Hradca (warto zwiedzić zamek) jeszcze przed centrum miejscowości skręcamy w prawo (drogowskaz Żimrovice). Po 3 km. jesteśmy na miejscu.
         
Dojście
Najkorzystniejszym miejscem do parkowania jest malutki placyk na wyjeździe ze Żimrovic po lewej stronie przed znakiem „zakaz wjazdu”. Z tego miejsca dojście pod lody zajmuje parę minut. Należy iść wąską drogą wzdłuż domów, by następnie skręcić w prawo i zejść stromo w dół do kanału. Następnie przejść kładką na jego drugą stronę i dalej stromo w dół wzdłuż pierwszego lodu na brzeg rzeki.
Można też zaparkować w centrum miejscowości. Należy starannie wybrać miejsce uwazając na znaki drogowe i parkingi z rezerwacją. Potem wzdłuż głównej drogi marsz pod górę i dalej w lewo w kierunku lasu i w dół do kanału.
W przypadku dłuższych i silnych mrozów można dostać się pod lody po zamarzniętej Moravicy (wariant ten niestety bardzo rzadko jest możliwy).
Należy także w czasie marszu zwrócić uwagę w rejonie kanału czy nie znajdujemy się na terenie papierni (jest krata blokująca przejście krawędzią kanału i tablice o monitoringu) ponieważ w pewnych przypadkach stracimy czas na rozmowach co wolno, a co nie.
         
         
Wspinanie
Można je określić jako łatwe, lekki i przyjemne. Tylko na pierwszym lodzie napotkamy kalafiory. Trzeba tutaj też uważać by nie wpaść do rzeki. W przypadku nauki prowadzenia znajdziemy dobre miejsca do osadzania śrub. Nad lodospadami stanowiska można założyć z barierek lub drzew. Jedynie na pierwszym lodzie konieczne może być zbudowanie jego w oparciu o śruby. Trudności  maksymalnie oscylują wokół WI 3.Tłumy wspinaczy raczej się nie przewalają. Ze sprzętu oprócz osobistego potrzebna jest lina 50m., 4-5 śrub lodowych, 4-5 dłuższe ekspresy, pętle na stanowiska i kask!!!.