Topografie rejonów wspinaczkowych - Czechy - Toprope.pl

Kružberk – Hlavni Masyw -Topo rejonu wspinaczkowego 2018

          Skały Kružberku to rejon wspinaczkowy o długich tradycjach. Pierwsze drogi na łupkowe turnie poprowadzono w latach czterdziestych XXw. Z biegiem czasu stał on się naturalnym zapleczem dla wspinaczy z Ostravy i Opavy. Atutami były: bliskie położenie, łatwy dostęp, różnorodność formacji, możliwości asekuracyjne, wysokość skał. Na dzień dzisiejszy oferują one gęstą siatkę dróg i wariantów o zróżnicowanych trudnościach od 3 do 9.

 

Położenie

Skały leżą na północnym brzegu  rzeki  Moravicy w sąsiedztwie zapory na Zbiorniku Kružberk. Warto zwrócić uwagę, że od samej miejscowości są oddalone o około 2km. w kierunku zachodnim.

Dojazd

Najłatwiej dojechać od strony Opavy. Należy jednak uważać ponieważ zjazd z drogi w kierunku na Olomouc (d.nr 46) na Hořejš i Kunčice (d.nr 442) pomimo drogowskazu jest widoczny w ostatnim momencie. Droga między Kunčcicami a zaporą na zbiorniku jest wąska i należy uważać przy wymijaniu się  z innymi pojazdami. Po przejechaniu zapory należy skręcić w pierwszą drogę w lewo (drogowskaz Vèlke Sedlo) i powoli zjechać wąską asfaltową drogą  na parking przy Pensionie Vèlke Sedlo. Warto zaopatrzyć się w korony ponieważ za parking trzeba uiścić w restauracji opłatę lub zmówić jakąś konsumpcję i wtedy parkujemy za darmo (nie ma możliwości płacenia kartą).W przypadku gdy chcemy zaparkować za darmo musimy zatrzymać się na poboczu drogi zaraz za zjazdem na „Vèlke Sedlo”.

Inną logiczną możliwością jest dojazd  z Opavy drogą nr 443, ale zabierze on więcej czasu i może być alternatywą aby pooglądać nowe ładne widoki i walczyć z dojazdową nudą.

Dojście

Od głównego wejścia do lokalu (Pension Vèlke Sedlo) idziemy chodnikiem w kierunku rzeki wzdłuż kortu tenisowego. Otwieramy furtkę (jeżeli jest zamknięta po przejściu ją zamykamy ) i przechodzimy most na Moravicy. Następnie stajemy na asfaltowej drodze i kierujemy się nią w lewo w kierunku zapory. Po przejściu parudziesięciu metrów widzimy skały

Wspinanie

Skały są bogato urzeźbione  i drogi w większości przypadków poprowadzone są ewidentnymi formacjami. Ze względu na długość (do 50m) oraz charakter niektórych wspinaczek  warto je poprowadzić na 2 wyciągi. Stałe punkty asekuracyjne występują w miejscach gdzie założenie własnej protekcji nie jest możliwe. Warto więc mieć na uwadze, żeby większość dróg zabrać mały komplet friendów. Najlepsze wydają się tutaj małe i średnie mechaniki  (wiele szczelin ma równoległe ścianki co często uniemożliwia zainstalowanie stoperów lub roksów). Przydatne są pętle i dłuższe ekspresy. Pomimo tego że wielu wspinaczy bazuje tylko na stałych przelotach warto doasekurowywać się ponieważ teren nie sprzyja dłuższym lotom (kanty, półki, połogie fragmenty skały). Jako górne stanowiska służą  stałe punkty, drzewa lub w przypadku szczytu Żabiego Konia platforma widokowa.

Hlavni  Masyv

To sztandarowa skała rejonu. Drogi tutaj dochodzą do 50m. Najbardziej spektakularne są te poprowadzone Wielką Ścianą. W paru przypadkach warto na drogi, które posiadają komplet przelotów zabrać parę kostek lub mechaników by zminimalizować ryzyko dłuższego lub przebiegającego w połogim terenie lotu. Część dróg, szczególnie w prawej części masywu warto przejść na 2 wyciągi. Jaskinia pierwotnie miała być miejscem ostatniego spoczynku właściciela żmirowickich papierni. Jednak przemiany ustrojowe po II wojnie światowej spowodowały, że wyemigrował i można dzisiaj cieszyć się wspinaniem w tym malowniczym rejonie.

1. Kout / Zacięcie 3 (TRAD), Šnapka 1957

2. Varianta KG- stĕnki / Wariant KG- ścianki 6 (4B+ST)

3. KG-stĕnka / KG- Ścianka 6 (4B+ST), Gorniševič, Karel 1958

4. Zlatý kruh / Złoty ring 6 (4B+ST), T. Bradáč 1981, inna nazwa Hrana KG- stĕnki / Kant  KG-ścianki

 

5. Záhoranského hrana / Kant Zahorańskiego 5 (3B+1H+ST), Mičánek,L.  Záhoranský 

6. Variant Záhoranského hrany / Wariant Kantu Záhorańskiego 6 (4B+ST), T. Bradáč 1981

7. Malinový komin / Malinowy komin 6 (2B+TRAD+ST), Gorniševič, Horkel 1957

8. Nĕmecky žebřik / Niemiecki koralik 3 (2B+ TRAD+ST), niemieccy wspinacze przed 1945

9. … 5 (1B+ST)

10. Opavská/ Opawska 6 (3B+ST), Buček 1962

11.  Nová Opavská /  Nowa Opawska 6 (2B+TRAD+ST), Holec, V. Stračala 1966

12. Čochtanova 5 (4B+ST), Tomčala 1961

13. Kugyho cesta / Droga Kugyho 5 (do półek 3, powyżej 5),(całość 4B+TRAD+ST), Gorniševič, Klapetek 1948

14. Druha Čochtanova /  Druga Cochtanova 5 (4B+ST), Tomčala 1962

15. Nová jeskinĕ /  Nowa jaskinia 8+ lubVI A2 (częściowo TRAD), L. Horka, B. Kadlčik hakowo 1974, klasycznie w latach 90-tych XXw.

16. Soumrak zpátečniků / Zmierzch zwalniacza 9 (częściowo TRAD), L. Abt 2015

17. Strop jaskinĕ / Strop jaskini 7+ lub VI A2 (częściowo TRAD, w trudnościach komplet przelotów), L. Horka, Klimeš hakowo 1967, 

18. Vchod do jaskinĕ / Wejście do jaskini 5 (TRAD+ST), B. Kadlčik 1972

19. Provázková / Łańcuchowa  6 (3B+TRAD+ST), Čajka, V. Hruška 1970

20. … 5 (od połączenia Środka filara i Wariantu filara), (2B+TRAD+ST)

21. Velikonočni / Wielkanocna 5 (6B+TRAD+ST), Pachman, Široky 1973

22. Střed piliře / Środek filara 6 (5B+ TRAD+ST), Starčala 1973

23. Varianta hrany / Wariant filara 5 (do połączenia ze Środkiem  filara ), (4B+ST),L. Horka, Klimeš 1967

24. Velká hrana / Wielki Filar 4 (4B+TRAD+ST), Vlč, Vlčová 1967

25. Velký kout / Wielkie zacięcie + Stanisławskeho / Droga Stanisławskiego 5 (7B+TRAD+ST)

26. Velký kout / Wielkie zacięcie 4 (1B+TRAD), (krucho!!!), Gorniševič, Klapetek 1948

27. Kostolik /  Kościółek 3 (TRAD+ST), Gorniševič, Klapetek 1948

 

28. Varianta Stanislawského cesty / Warianty Drogi Stanisławskiego 6 (2B+ST), (od szczytu Kościółka do półki stanowiskowej na Stanisławskim)

29. … (TRAD)

30. Stanisławského cesta / Droga Stanisławskiego 5 (9B+ TRAD+ST), Gorniševič, Klapetek 1957

31. Superhrana /  Superkant 6 (9B+ST), Hollec, Steuer 1976

32. Nova stĕna / Nowa ściana 6 (7B+ST), T. Bradáč,V.  Huška 1976

33. Velka stĕna / Wielka ściana 6 (9B+ST), Kramný, L.  Záhoranský 1962

 

Gorniševičův  Traverz / Trawers 4 (częściowo TRAD – można robić go w obie strony)-wykropkowany na niebiesko

Rock and Roll 5 (częściowo TRAD)-kombinacja. Start Trawersem i dalej w górę d.29

 

Uwaga

Drogi wycenione zostały według skali UIAA stosowanej w tym rejonie. Należy jednak mieć na uwadze fakt,  że mechaniczne przeliczanie jej na polską może nie być właściwe. Warto w zależności od drogi dodać od 0,5 do 1 stopnia (np. nasze V w Kružberku to około 4).