Teksty

Różne publikacje

Automaty. Porównanie kilku przyrządów.

          Rynek wspinaczkowy jest coraz bardziej nasycony różnym przyrządami asekuracyjnym. Wśród nich wyróżnia się grupa „automatów”. Zdobywają one coraz więcej zwolenników ponieważ w dużym stopniu niwelują błędy obsługującego podnosząc bezpieczeństwo (co jest pozytywne) oraz pewność asekuranta (co jest negatywne), że przyrząd zawsze zadziała co niestety nie sprzyja rozwojowi techniki obsługi i umiejętności w czasie działania na sprzęcie półautomatycznym i nieblokującym się samoczynnie (np. wszelakie kubki asekuracyjne). Mając do dyspozycji Campa Matica, Petzla Grigir+ i Edelweissa Kinetica postanowiłem „wziąć je na warsztat”.

Czytaj więcej: Automaty. Porównanie kilku przyrządów.

Eksploracja

           W latach 90-tych ubiegłego stulecia  wśród dużej części wspinaczy pokutowała opinia, że Jura jest terenem wyeksplorowanym i wszystkie ciekawe skały zostały odkryte. Na całe szczęście taka ocena sytuacji okazała się totalnie mylną i po około 40-tu latach trwa okres całkiem ciekawych i licznych wspinaczkowych odkryć. Warto prześledzić  kierunki i formy eksploracji tego terenu na przestrzeni przełomu XX/XXIw i latach późniejszych. 

Czytaj więcej: Eksploracja

Proszę Pana...

          Chwilę po tym gdy mężczyzna po „czterdziestce” w uprzęży na tyłku i z liną w ręku zwrócił się do mnie z pytaniem zaczynającym się od słów „proszę pana” uświadomiłem sobie, że po raz kolejny mam do czynienia z nowym zjawiskiem wspinaczkowego świata. Coś tu jest nie tak…

Czytaj więcej: Proszę Pana...

Góry 276. Autor P. Gruszkowski

          Zima… Eee, hmm… Warto wstukać to hasło w wyszukiwarkę, aby przypomnieć sobie, co oznacza. „Jedna z czterech pór roku w przyrodzie – OK, czytajmy dalej – gdy większość świata roślin i zwierząt przechodzi okres uśpienia”. Wspaniale – tę część definicji z Wikipedii wzięliśmy sobie do serca najmocniej, więc przygotowaliśmy zestawienie śpiworów puchowych, które pozwolą w miłych warunkach przeczekać kilka ponurych miesięcy. Idealnym uzupełnieniem do niego jest małe kompendium wiedzy na temat bielizny termoaktywnej, która, co wiadomo jeszcze przed lekturą artykułu, najlepiej nadaje się do spania ;-).

Czytaj więcej: Góry 276. Autor P. Gruszkowski

Wolna Republika Podlesicka-"Nowy Dom"

           W wyniku rozpoczęciu remontu „Ostańca” Bogdan zmuszony był do szybkiego znalezienia nowej siedziby Szkoły Alpinizmu.  Będąc szanowanym  obywatelem w Podlesicach bez większych ceregieli wynajął od państwa Licznerów  niezamieszkany dom w środku wsi stając się tym samym sąsiadem Pana Stefanka (król toalet w „Ostańcu”).

Czytaj więcej: Wolna Republika Podlesicka-"Nowy Dom"