Karabinek Grivel Tau K12L

          Po serii karabinków z blokadą typu „twin gate” Grivel wcielił  w życie nowy mechanizm blokowania ramienia. Tym razem polega on na rezygnacji ze sprężyny w klasycznym ramieniu karabinka przez co może ono swobodnie kołysać się na mocującym go nicie i umieszczeniu za nim ramienia typu „wire” które zastępuje sprężynę i jest elementem blokującym ramię karabinka w pozycji zamkniętej.

Całość  ze względu na automatyczne blokowanie się systemu jest podobne do znanego systemu typu „twist” ale mechanizm jest innowacyjnym. Pierwszym co intryguje to dlaczego po całkiem udanym systemie „twin gate” Grivel wprowadza „wire-lock” i to w jednym modelu o nazwie Tau K12L. Logicznym wydaje się stworzenie systemu będącego zbliżonym do „klasycznego” działania ramienia w karabinkach. W ten sposób wpinanie jest dokładnie takie samo jak wyglądało to „od zawsze”.

Ale jak to wszystko działa. Luźne ramię jest od wewnętrznej strony odpowiednio wyprofilowane tak by umieszczone za nim ramię typu „wire” je dociskało i stanowiło blokadę przed przypadkowym otwarciem. Równocześnie wyprofilowanie ma umożliwić łatwiejszy dostęp do „drutu” by go odchylić i tym samym umożliwić otwarcie karabinka. Całość stanowi prostą konstrukcję co nie oznacza, że nie ma tutaj żadnych haczyków. Niestety, ale są. Trzeba nauczyć się trzymać Tau tak by bezproblemowo palcami obsługiwać blokadę. Zaletą jest to że po odchyleniu ramienia „wire” dzięki swobodnie  i bezo porowo odchylającemu się ramieniu wpinanie karabinka jest bezproblemowe. Warto zwrócić uwagę na to  „wpinanie karabinka” ponieważ ten model Grivela tak jak te z „twin  gate” dobrze się wspina do różnych rzeczy ale wpinanie czegoś do niego z koniecznością odchylenia jego ramienia to już nie jest tak różowo. Co prawda system „wire – lock” pod tym względem jest łatwiejszy w obsłudze niż „twin gate” ale nadal jest to dosyć trudne. Reaumując, jest to bezpieczny i solidny karabinek wykorzystywany jako karabinek współpracujący z przyrządami asekuracyjnymi, lonżami i wszędzie tam gdzie będzie on do czegoś wpinany.

W zakresie kształtu Tau K12L jest sprzętem dopracowanym ergonomicznie i estetycznie. Zamek jest typu key-lock. Parametry: waga 55gr, wytrzymałość podłużna 30kN, wytrzymałość poprzeczna 10kN, wytrzymałość przy uchylonym ramieniu 9kN, prześwit 20mm.