Grivel Help i Plume captive

          Grivel nie zwalnia tempa jeżeli chodzi o wprowadzanie na rynek nietypowych karabinków mających ułatwić operacje sprzętowe lub podnieść bezpieczeństwo.

Tym razem są to modele Captive plume i Help. Captive plume to lekki karabinek (32gr) o określonym przeznaczeniu. Tak jak model Captive jest dedykowany jako karabinek do ekspresu współpracujący bezpośrednio z punktem asekuracyjnym. Wyposażony jest w dwa ramiona typu Wire. Jedno standartowo odpowiada za otwieranie i zamykanie karabinka, drugie umieszczone „wewnątrz” ma za zadanie utrzymywać pętlę ekspresową w określonym miejscu korpusu zapewniając pętli odpowiednią ruchomość oraz gwarantować łatwość montażu i demontażu .

 

Help to docelowo karabinek do dolnego oczka ekspresu i odpowiada za pracę z liną. Umieszczone „wewnątrz” korpusu w pobliżu zamka małe ramię typu Wire można odchylić tak by blokowało podstawowe ramię karabinka w pozycji uchylonej i tym samym ułatwiało wrzucenie/wpięcie liny. Lina opierając się na małym ramieniu odchyli je do środka co spowoduje zwolnienie właściwego ramienia i zamknięcie karabinka. Co prawda obie idee nie są nowe ale ich siłą może być prostota oraz łatwość obsługi.