Góry 292. Autor P. Drożdż
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Utworzono: Piątek, 17 listopad 2023 16:53
- Poprawiono: Piątek, 17 listopad 2023 16:53
- Opublikowano: Piątek, 17 listopad 2023 16:53
- Darek Kaptur
- Odsłony: 753
Jura. Jestem pewien, że niemal każdy z czytelników GÓR jest z nią jakoś związany. Dla wielu to wspinaczkowa kolebka. Tu debiutowali, a potem – rzadziej lub częściej – wracają do swojej „pierwszej miłości”. Ci wychowani na granitach czy piaskowcach zachodniej Polski, mimo że czasem mają bliżej na Frankenjurę, zaglądają na rodzimy wapień, aby zakosztować innego stylu wspinania i pokonać historyczne drogi wytyczone przez liderów wielu pokoleń. W tym numerze znajdziecie sporo rekomendacji klasyków i poznacie fascynujące historie kryjące się za nazwami jurajskich dróg.
Jednak nie samym wspinaniem Wyżyna Krakowsko-Częstochowska stoi. Oferuje ona bowiem świetne warunki do turystyki rowerowej, doceniają ją także miłośnicy trail runningu. W dodatku zima wcale nie musi być tu martwym sezonem, ponieważ szlaki znakomicie nadają się dla wędrowców, którzy pragną zakosztować w przemierzaniu białych przestrzeni na nartach śladowych. Wspinacze z kolei mogą zmienić baletki na rakobuty, a woreczek z magnezją na dziaby, aby spróbować drytoolingu. O wszystkich, czasem mniej znanych obliczach Jury piszemy w tym wydaniu.
Wymienione aktywności niosą ze sobą pewne ryzyko i wraz ze wzrostem ich popularności rośnie także liczba wypadków. W niebezpiecznej sytuacji miłośnicy sportów outdoorowych mogą liczyć na szybką i fachową pomoc członków Grupy Jurajskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, która jest partnerem Jurajskiego Wydania GÓR. W numerze poznajemy więc historię tej organizacji, obchodzącej 25-lecie istnienia, a także kulisy codziennej pracy ratowników. Dla równowagi uciekamy tematycznie w góry najwyższe. Przypominamy tragedię na Broad Peaku, która wydarzyła się dokładnie 10 lat temu, ale nie jest to bynajmniej odgrzewane wysokogórskie danie, bo artykuły rzucają nowe światło na te dramatyczne wydarzenia. Wspominamy też złoty wiek polskiego alpinizmu oraz rozmawiamy o etyce w himalaizmie.
Jan Alfred Szczepański napisał kiedyś: „Tatry bez słów nic nie znaczą”. Tak jest z każdym ulubionym miejscem, w które się udajemy – od skałek po Himalaje. Dopiero nasze emocje oraz przeżycia dopełniają outdoorowe pasje i nadają im sens. O tym jest to wydanie GÓR.
Redaktor naczelny / PIOTR DROŻDŻ
Zapraszamy do korzystania z czytnika GÓR > www.czytaj.goryonline.com
25 LAT GRUPY JURAJSKIEJ GOPR
10 Piotr Gruszkowski
JUBILEUSZ GRUPY JURAJSKIEJ GOPR
18 Piotr Gruszkowski
SYGNAŁY Z JURY
TEMAT NUMERU: JURA
26 Tomasz Biernacki
JURA BEZ KOMPLEKSÓW
32 Tomasz Biernacki
KRAKÓW MAGICZNY… BO WSPINACZKOWY
38 Piotr Drożdż
KLASYKI JURY
52 Rafał Nowak
HISTORIE ZAKLĘTE W NAZWACH DRÓG
60 Damian Granowski
DRYTOOLING NA JURZE
62 Piotr Gruszkowski
ROWEREM W SKAŁY
68 Krzysztof Baran
JURA NA NARTY?
74 Piotr Gruszkowski
BIEGI TRAILOWE NA JURZE
GÓRY WYSOKIE
82 Krystyna Palmowska
O ZIMOWYM BROAD PEAKU INACZEJ
86 Rozmawiała / Krystyna Palmowska
ROBERT SZYMCZAK – ZIMOWY BROAD PEAK W OCENIE EKSPERTA
98 Rozmawiał / Bartosz Wrześniewski
RAFAŁ FRONIA – 8000 METRÓW NIE JEST WYTŁUMACZENIEM
LUDZIE
104 Wacław Sonelski
MY, ŁOJANCI
TREKKING
114 Katarzyna Nizinkiewicz
DZIKOŚĆ PÓŁWYSPU VARANGER
WSPINANIE
124 James Pearson
WSPINACZKI
RELACJA
130 Andrzej Mirek
PRZYLĄDEK DOBREJ ENERGII
FELIETON
136 Bogusław Kowalski
CZAS PRÓBY
BIBLIOTECZKA GÓR
138 Andrzej Mirek
GALERIA BARWNYCH LUDZI
SPRZĘT
140 Tomasz Biernacki
TEST
142 Redakcja
PORADY ZAKUPOWE