Publikacje


Góry 291. Autor P. Drożdż

            Przełom sierpnia i września od zawsze kojarzy nam się z zawodami Rock Master, natomiast wrzesień to czas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Podobnie jak podczas kultowych zawodów malutkie Arco staje się wspinaczkową stolicą Europy, tak peryferyjny Lądek-Zdrój ściąga w swoje gościnne progi największe światowe sławy uprawiające wszelkiego rodzaju sporty przestrzeni. I nie ma w tym żadnej przesady, bo po trzech edycjach Złotych Czekanów oraz wizytach już niemal wszystkich najsłynniejszych alpinistów i wspinaczy sportowych legenda tej imprezy sięga naprawdę daleko.

Czytaj więcej: Góry 291. Autor P. Drożdż

Góry 290. Autor P. Drożdż

           Świat się zmienia, zmienia się środowisko, a nawet góry najwyższe, o czym poczytacie między innymi w tym numerze GÓR. Nic więc dziwnego, że także nasz Magazyn dojrzał do małej rewolucji. Zwłaszcza że od poprzedniej radykalnej zmiany layoutu w GÓRACH minęło dokładnie dziewięć lat, a przecież w tej branży to prawdziwa epoka.

Czytaj więcej: Góry 290. Autor P. Drożdż

Góry 288. Autor P. Gruszkowski

          Wrześniowa premiera filmu „Broad Peak” przypomniała nam poruszającą historię związaną z zimowym, właściwie dwukrotnym zdobywaniem tytułowego ośmiotysięcznika. Wyjątkowość tych zdarzeń jest raczej powszechnie znana, przynajmniej większości osób pasjonujących się górami, jednak trzeba było fabularnego, opartego na faktach obrazu, by w pełni doświadczyć głębi jej dramaturgii. Najpierw radości ze spektakularnego, pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik w Karakorum, na dodatek w stylu alpejskim. Później niezrozumiałego utrzymywania Berbeki w przekonaniu, że spełnił jedno z największych marzeń himalaisty… By w końcu obserwować jego brutalne zderzenie z prawdą. Ta huśtawka emocji w jakimś sensie była podwaliną późniejszych wydarzeń, które w ostatnim akcie dramatu jawią się jak emanacja fatalizmu – po 25 latach, dokładnie co do dnia, radość długo wyczekiwanego spełnienia splata się z tragicznym finałem.

Czytaj więcej: Góry 288. Autor P. Gruszkowski

Góry 289. Autor P. Gruszkowski

             Nie samym wspinaniem człowiek żyje… Mimo to pod koniec roku tradycyjnie skupiamy się na tym, co interesującego wydarzyło się w polskim wspinaniu w mijającym sezonie. I za każdym razem nieodmiennie mamy wrażenie, że osiągnięcia te są bardzo imponujące, a przynajmniej, że „wstydu nie było”. Można to oczywiście złożyć na karb problemów z pamięcią utrudniających obiektywną ocenę w historycznym kontekście, ale można też ostrożnie założyć, że to efekt autentycznego progresu. Jeśli tak, aż miło robi się na sercu, choć esencją naszego sportu są osobiste dokonania, a nie kibicowskie emocje

Czytaj więcej: Góry 289. Autor P. Gruszkowski

Góry 287. Autor P. Drożdż

          Numer Lądecki, podobnie jak Tatrzański i Zimowy, wszedł już do naszej GÓRskiej tradycji. I tak jak tamte, specjalne wydania, ma swoich fanów, dla których jest ulubionym zeszytem naszego Magazynu w roku. Oczywiście przede wszystkim są to stali bywalcy Festiwalu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady, ale nie tylko – wszak różnorodność tematyczna numeru 4 co roku jest imponująca. Podobnie zresztą jak program lądeckiej imprezy.

Czytaj więcej: Góry 287. Autor P. Drożdż